Sorafenib ve parasetamol kombinasyonunun hepatosellüler karsinom hücreleri üzerine antikanser etkilerinin in vitro analizleri
In vitro analysis of anti-cancer effects of sorafenib and parasetamol combination on hepatocellular carcinoma cells
- Tez No: 945652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZKARA, DOÇ. DR. DİLEK AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Karaciğer kanseri, dünya genelinde yüksek mortaliteye sahip kanser türleri arasında yer almaktadır. Hepatosellüler karsinom (HCC) en sık görülen primer karaciğer kanseri tipidir. HCC tedavisinde kullanılan Sorafenib'in sınırlı olan etkinliği ve ilaç direnci sorunları nedeniyle yeni kombinasyon türlerinin araştırılması da önem taşımaktadır. Parasetamol ise yaygın kullanılan bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olup, yüksek dozlarda hepatotoksik ve olası antikanser etkiler gösterebilmektedir. Bu çalışmada, Sorafenib ve Parasetamol kombinasyonunun HepG2 insan karaciğer kanseri hücre hattı üzerindeki sitotoksik, genotoksik ve apoptotik etkileri in vitro olarak değerlendirilmiştir. Hücrelere 24 ve 48 saatlik sürelerle farklı dozlarda Sorafenib ve Parasetamol, tek başına ve kombinasyon halinde uygulanmıştır. Hücre canlılığı, MTT testi ile değerlendirilmiş ve Sorafenib için LD₅₀ =20 µM, Parasetamol için LD₅₀ = 5 mM olarak belirlenmiştir. DNA hasarı, Sorafenib 48 saatlik uygulamada Komet testi ile analiz edilmiş; en yüksek DNA hasarı 25.33 ± 4.16 değer ile 20 µM dozunda tespit edilmiştir. Buna en yakın DNA hasarı ise 23.33 ± 1.15, 20 µM Sorafenib + 5 mM Parasetamol 48 saatlik kombinasyon uygulamasında gözlenmiştir. Ayrıca, BAX, BCL-2, kASPAZ-3 ve TNF-Α gen ekspresyonları qRT-PCR ve protein düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, kombinasyon uygulamasının BAX ve KASPAZ-3 ekspresyonunu artırırken, BCL-2 düzeylerini azalttığını ve TNF-Α düzeylerini yükselttiğini göstermektedir. Bu bulgular, Sorafenib ve Parasetamol kombinasyonunun HepG2 hücrelerinde doza ve süreye bağlı olarak güçlü sitotoksik ve genotoksik etkiler oluşturduğunu, apoptotik yolakları aktive ettiğini ve olası sinerjistik antikanser etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Bu veriler, HCC tedavisinde kombinasyon stratejilerinin potansiyelini vurgulamakta ve ileri preklinik çalışmalar için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Liver cancer ranks among the cancer types with the highest mortality rates worldwide, with hepatocellular carcinoma (HCC) being the most common form of primary liver cancer. Due to the limited efficacy of Sorafenib, a drug used in the treatment of HCC, and the development of drug resistance, the investigation of new combination therapies has become essential. Paracetamol, a widely used analgesic and antipyretic agent, is known to exhibit hepatotoxicity at high doses and has been reported to have potential anticancer effects. In this study, the cytotoxic, genotoxic, and apoptotic effects of the combination of Sorafenib and Paracetamol on the human liver cancer cell line HepG2 were evaluated in vitro. Cells were treated with various concentrations of Sorafenib and Paracetamol, individually and in combination, for 24 and 48 hours. Cell viability was assessed by MTT assay, and the LD₅₀ values were determined as 20 µM for Sorafenib and 5 mM for Paracetamol. DNA damage was analyzed using the Comet assay after 48-hour Sorafenib treatment, with the highest DNA damage observed at 20 µM Sorafenib (25.33 ± 4.16). A similar level of DNA damage (23.33 ± 1.15) was also detected following the combination of 20 µM Sorafenib and 5 mM Paracetamol for 48 hours. Additionally, gene expressions of BAX, BCL-2, CASPASE-3, and TNF-Α were analyzed by qRT-PCR, and protein levels were measured using the ELISA method. Results indicated that the combination treatment increased the expression of BAX and CASPASE-3, decreased BCL-2 levels, and elevated TNF-Α levels. These findings suggest that the combination of Sorafenib and Paracetamol exerts potent cytotoxic and genotoxic effects on HepG2 cells in a dose- and time-dependent manner, activates apoptotic pathways, and may possess synergistic anticancer potential. These data highlight the potential of combination strategies in HCC treatment and provide a significant foundation for further preclinical studies.