Sorafenib ve favipiravir kombinasyonunun hepatosellüler karsinom hücreleri üzerine antikanser etkilerinin in vitro analizleri
In vitro analysis of anti-cancer effects of sorafenib and favipiravir combination on hepatocellular carcinoma cells
- Tez No: 945653
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hepatosellüler karsinom (HSK), karaciğerin en yaygın görülen malign tümörü olup, dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Genellikle kronik karaciğer hastalıkları, hepatit virüsleri (HBV, HCV), alkol tüketimi ve siroz gibi etkenlerle ilişkilendirilen HSK'nin tedavisinde sistemik kemoterapiler sınırlı başarı sağlamaktadır. HSK tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve hedefe yönelik ilk onaylı ajan olan Sorafenib, hücre proliferasyonunu ve anjiyogenezi baskılayarak tümör büyümesini engellemekte, ancak zamanla tedaviye karşı gelişen direnç mekanizmaları ve yan etkiler nedeniyle tek başına yeterli etkinlik gösterememektedir. Bu nedenle, Sorafenib'in farklı ilaçlarla kombine kullanımı, tedavi etkinliğini artırma ve direnç gelişimini önleme açısından önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, antiviral ajan olarak bilinen ve RNA polimeraz inhibitörü etkisiyle ön plana çıkan Favipiravir ile Sorafenib'in birlikte kullanımının HSK üzerindeki antikanser etkileri in vitro olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, insan HSK hücre hattı olan HepG2 hücreleri kullanılmış ve ilaçların belirlenen dozlarda tekli ve kombine uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonrasında hücre canlılığı MTT testi ile ölçülmüş, genotoksik etkiler Komet testi ile değerlendirilmiş ve apoptotik genlerdeki değişimler qRT-PCR (Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu) yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca, ELISA testi ile protein düzeylerindeki değişimler de incelenmiştir.Çalışma sonuçları, Sorafenib ve Favipiravir kombinasyonunun hücre canlılığını tek başına uygulanan ilaçlara kıyasla daha anlamlı bir şekilde azalttığını ortaya koymuştur. Apoptozla ilişkili genlerden BAX, BCL-2, KASPAZ-3 ve TNF-α'nın ekspresyon düzeylerinde anlamlı düzeyde değişiklikler gözlemlenmiş ve bu kombinasyonun apoptoz mekanizmalarını aktive ettiği belirlenmiştir. Komet testi bulguları ise kombinasyon grubunda DNA hasar düzeylerinin arttığını ve bu durumun genotoksik etkiyi işaret ettiğini göstermiştir. Sonuç olarak, elde edilen veriler doğrultusunda Sorafenib ve Favipiravir kombinasyonunun HepG2 hücreleri üzerinde sinerjistik, sitotoksik ve antikanser etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, söz konusu kombinasyonun HSK tedavisinde yeni bir terapötik yaklaşım olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, ileriye dönük preklinik ve klinik araştırmalara temel oluşturabilecek nitelikte önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the most common type of primary liver cancer and remains one of the leading causes of cancer-related deaths worldwide. It is frequently associated with chronic liver diseases, such as hepatitis B and C virus infections, cirrhosis, and excessive alcohol consumption. Although Sorafenib is the first FDA-approved targeted therapy for advanced HCC and has demonstrated significant efficacy in inhibiting tumor growth by targeting angiogenesis and cell proliferation pathways, its clinical effectiveness is often limited due to acquired drug resistance and adverse side effects. Therefore, combination therapies involving Sorafenib and other pharmacological agents have garnered attention as potential strategies to enhance therapeutic outcomes and overcome drug resistance. In this study, the in vitro anticancer effects of the combination of Sorafenib and Favipiravir a broad-spectrum antiviral agent known for its RNA polymerase inhibitory activity were investigated using the HepG2 human HCC cell line. The cells were treated with Sorafenib and Favipiravir both individually and in combination at predetermined doses and durations. Cell viability was evaluated using the MTT assay, while genotoxic effects were assessed through the Comet assay. Furthermore, quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) was performed to analyze changes in the expression levels of apoptosis-related genes (BAX, BCL-2, CASPASE-3, TNF-α), and protein-level changes were examined using ELISA. The results demonstrated that the Sorafenib and Favipiravir combination significantly reduced cell viability compared to monotherapies, indicating a synergistic cytotoxic effect. The combination also induced considerable DNA damage and significantly altered the expression levels of genes involved in apoptotic pathways, promoting programmed cell death. Comet assay findings supported increased genotoxicity in the combination group, aligning with elevated apoptotic responses at both gene and protein levels. In conclusion, the combination of Sorafenib and Favipiravir exhibited notable synergistic, cytotoxic, and anticancer effects on HepG2 cells in vitro. These findings suggest that this drug combination may serve as a promising therapeutic strategy for hepatocellular carcinoma and provides a foundation for further preclinical and clinical studies.