Kadın eğitimcilerin eğitim yöneticiliğine bakışı: Edirne örneği
Women educators' perspective on educational administration: The case of Edirne
  1. Tez No: 945659
  2. Yazar: YASEMİN SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ALTINBAŞ UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Cinsiyet eşitsizliği, her alanda kendini gösterdiği gibi, eğitim yöneticiliği alanında da açık bir şekilde gelişmiş ülkelerde bile varlığını hissettirmektedir. Makro düzeyde baktığımızda tüm sektörlerdeki yönetim kademelerinde olduğu gibi, eğitim yöneticiliğinde de erkeklerin ağırlığı daha fazladır. Yasal olarak hiçbir engel olmamasına rağmen, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'nda yönetici kademesinin büyük bir bölümünün erkeklerden oluştuğu görülmektedir. Üstelik öğretmenlik kadrolarında kadınların oranı erkeklere göre daha fazla olmasına rağmen, kadınların yönetici pozisyonlarda çok daha az temsil edildiğini görmekteyiz. Edirne ilinde tüm öğretmen sayısına bakıldığında kadın öğretmen oranı %60 , erkek öğretmen oranı ise %40'tır. Yine Edirne ili merkezinde 66 okul yöneticisinden sadece 16 'sının kadın olduğunu görüyoruz. Bu da gösteriyor ki kadınlar meslekteki oransal çoğunluğunu , yöneticilikte gösterememektedir. Bu çalışma Edirne ili merkezinde öğretmen olarak sayıca fazla yer alan kadınların, neden eğitim yönetiminde erkek oranına ulaşamadıklarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bunun için yaş, medeni durum ve görev yaptıkları okul türüne göre seçilmiş kadın öğretmenler ve kadın yöneticilerle yarı yapılandırılmış mülakat yöntemiyle yüz yüze görüşmeler yapılacak olup; bireysel, sosyal, kültürel, örgütsel ve ekonomik açıdan kadınların eğitim yöneticiliğine uzak durmalarının sebepleri anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Gender inequality, as it manifests itself in every field, clearly makes its presence felt in the field of educational administration even in developed countries. When we look at the macro level, men predominate in education management, as in management positions in all sectors. legally no Although there is no obstacle, it is seen that the majority of the administrative staff in the Ministry of National Education in Turkey consists of men. Moreover, although the proportion of women in teaching positions is higher than that of men, women are much less represented in managerial positions. We see. Considering the total number of teachers in Edirne, the rate of female teachers is 60% and the rate of male teachers is 40%. Again, in the center of Edirne province, 66 We see that only 16 of the school administrators are women. This shows that women cannot show their proportional majority in the profession in management. This study aims to determine why women, who are more numerous as teachers in the center of Edirne, cannot reach the rate of men in education management. aims. For this, a semi-structured interview was conducted with female teachers and female administrators selected according to age, marital status and the type of school they work in. Face to face meetings will be held using the interview method; Individually, socially, culturally, organizationally and economically, women are far from being educational administrators. The reasons for their stopping will be tried to be understood.