İyileştirilmiş zeminlerin deprem tasarım spektrumunun belirlenmesi
Determination of earthquake design spectrum of improved soils
  1. Tez No: 945662
  2. Yazar: HANİFE TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“DEPREM”yer kabuğundaki çatlaklar nedeniyle meydana gelen ani dalgalar ile yer yüzeyinin sarsılması olayıdır. Harita spektral ivme katsayılarına ve yerel zemin etki katsayılarına bağlı olarak standart biçimde veya sahaya özel deprem tehlikesi analizleri kullanılarak deprem yer hareketi spektrumları oluşturulur. Sahaya özel zemin davranış analizleri, taban kayasında deprem yer hareketinin zemin tabakaları boyunca değişimini ve zemin yüzeyindeki deprem yer hareketini belirlemek için yapılır. Bu çalışmada tasarım spektrum eğrisindeki değişimi gözlemlemek adına sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak, PLAXİS programında sıvılaşma potansiyeli taşıyan bir zeminde sıvılaşmayı da gözlemlemek için UBC3D-PLM modeli kullanılarak doğal zeminde, yapı yükü olan zeminde ve jet-grout kolonları tanımlanmış zeminde sayısal modelleme yapılmıştır. Belirlenen zemin profilinin deprem yükü etki ettiğinde gösterdiği davranış, sayısal modelde gerçeğe yakın sonuçlar verecek şekilde modellenmiştir. Oluşturulan model 200 metre genişliğinde ve 30 metre yüksekliğinde, sıvılaşma ihtimali yüksek olan kum zemin profilidir. İyileştirme yöntemi olarak 80 cm çapında ve 15 m boyunda Jet Grout kolonları modele tanımlanmıştır. Zemin profiline etki ettirilecek olan deprem verileri PEER veri tabanından alınmıştır. ZD zemin sınıfına göre AFAD dan alınan tasarım spektrum eğrisine göre SEISMOMATCH programında hedef spektruma göre ölçeklendirilmiştir. Model doğal zemin ve iyileştirilmiş zemin olarak ayrı ayrı aşamalarda statik ve dinamik olarak modellenmiştir. Kesitte belirlenmiş olan noktalarda 11 adet deprem için analizler yapılıp yüzeydeki ivme-zaman değişimi ve tasarım spektrum grafiği değişimi gözlemlenmiştir. Analizlerden alınan sonuçlar deprem hareketi sonuçlarına benzer ancak belirlenen analiz noktalarından iyileştirmenin altında bulunan noktalarda artış eğiliminde olduğu, iyileştirme yapılan bölgede yer alan noktalarda azalan eğilim gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
'EARTHQUAKE' is the shaking of the earth's surface by sudden waves caused by cracks in the earth's crust. Depending on the map spectral acceleration coefficients and local soil impact coefficients, earthquake ground motion spectra are generated using standard or site-specific earthquake hazard analyses. Site-specific soil behaviour analyses are performed to determine the variation of earthquake ground motion in the bedrock through the soil layers and the earthquake ground motion at the ground surface. In this study, in order to observe the change in the design spectrum curve, the finite element method was used and numerical modelling was performed on natural ground, ground with building load and ground with jet-grout columns using the UBC3D-PLM model to observe liquefaction in a ground with liquefaction potential in PLAXIS programme. The behaviour of the identified soil profile when earthquake load is applied is modelled in the numerical model to give realistic results. The model created is a 200 m wide and 30 m high sand soil profile with high liquefaction probability. Jet grout columns with a diameter of 80 cm and a length of 15 m were defined in the model. The earthquake data to be affected on the soil profile were taken from the PEER database. The model was scaled according to the target spectrum in SEISMOMATCH programme according to the design spectrum curve obtained from AFAD for ZD soil class. The model was modelled statically and dynamically in separate stages as natural soil and improved soil. Analyses were carried out for 11 earthquakes at the points determined in the cross section and the accelerationtime change on the surface and the change in the design spectrum graph were observed. The results obtained from the analyses are similar to the earthquake motion results, however, it is observed that there is an increasing trend at the points located below the improvement from the determined analysis points and a decreasing trend at the points located in the improvement area.