Tetrakarboksilik asit ve isomerik bis(imidazol)/bis(triazol) ligandlarıyla çinko(II) koordinasyon polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonları
Synthesis and characterizations of zinc(II) coordination polymers with tetracarboxylic acid and isomeric bis(imidazole)/bis(triazole) ligands
  1. Tez No: 945663
  2. Yazar: MURAT ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tezde, dört adet Çinko(II)-koordinasyon polimerleri, {[Zn2(µ4-L)(µ-mbix)2]·6H2O}n (KP1), {[Zn2(µ4-L)(µ-pbix)2]·6H2O}n (KP2), {[Zn2(µ4-L)(µ-mbtx)2]·6H2O}n (KP3) ve {[Zn2(µ4-L)(µ-pbtx)2]·8H2O}n (KP4), H4L (N2,N5-bis(3,5-dikarboksifenil)pridin-2,5-dikarboksamit) ve izomerik bis(imidazol)/bis(triazol) (mbix= 1,3-bis(imidazol-ilmetil)benzen, pbix= 1,4-bis(imidazol-ilmetil)benzen, mbtx= 1,3-bis(1H-1,2,4-triazol-1-ilmetil)benzen, pbtx= 1,4-bis(1H-1,2,4-triazol-1-ilmetil)benzen) ligandları kullanılarak sentezlenmiş ve yapıları elementel analiz, FT-IR spektroskopisi ve tek kristal X-ışını kırınımı gibi yöntemlerle aydınlatılmıştır. Komplekslerin faz saflıkları toz X-ışını kırınımı (PXRD) ile doğrulanmış ve termal davranışları 30–700°C sıcaklık aralığında termal analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Tek kristal X-ışını kırınımı analizine göre, komplekslerin yapısal çeşitliliği kullanılan izomerik bis(imidazol)/bis(triazol) ligandlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Mbix ve mbtx ligandlarını içeren KP1 ve KP3 ve aynı şekilde pbix ve pbtx içeren KP2 ve KP4 benzer yapılar sergilemiştir. H4L ligandı, çinko(II) iyonlarına tek dişli bağlanarak KP'lerin 2D iskeletini oluşturmuştur. KP1 ve KP3'te mbix ve mbtx ligandları yapının boyutsallığına katkı sağlamazken, KP2 ve KP4'te pbix ve pbtx ligandları yapının 2D'den 3D'ye genişlemesine imkân vermiştir. KP1 ve KP3 kagome (kgm) topolojisi sergilerken, KP2 ve KP4 86 nokta sembolü ile 4,4T250 topolojisi göstermiştir. Termal analiz sonuçları, dehidrasyon sonrasında 3D yapıya sahip KP2 ve KP4'ün, 2D yapıya sahip KP1 ve KP3'e kıyasla daha yüksek termal kararlılığa sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Four Zinc(II) coordination polymers, {[Zn2(µ4-L)(µ-mbix)2]·6H2O}n (KP1), {[Zn2(µ4-L)(µ-pbix)2]·6H2O}n (KP2), {[Zn2(µ4-L)(µ-mbtx)2]·6H2O}n (KP3) and {[Zn2(µ4-L)(µ-pbtx)2]·8H2O}n (KP4), were synthesized using the H4L (N2,N5-bis(3,5-dicarboxyphenyl)pyridine-2,5-dicarboxamide) and isomeric bis(imidazole)/bis(triazole) linkers, (mbix= 1,3-bis(imidazol-ylmethyl)benzene, pbix= 1,4-bis(imidazol-ylmethyl)benzene, mbtx= 1,3-bis(1H-1,2,4-triazol-1-ylmethyl)benzene, pbtx= 1,4-bis(1H-1,2,4-triazol-1-ylmethyl)benzene), and their structures were elucidated using methods such as elemental analysis, FT-IR spectroscopy, and single-crystal X-ray diffraction. The phase purities of the complexes were confirmed by powder X-ray diffraction (PXRD), and their thermal behaviors were investigated in the temperature range of 30–700°C using thermal analysis techniques. X-ray analysis demonstrated that the structural diversity of the CPs is influenced by the nature of the isomeric bis(imidazole) or bis(triazole) linkers. The bis(imidazole)/bis(triazole) linkers were essential in defining the dimensionality of the resulting networks. KP1 and KP3, incorporating mbix and mbtx, respectively, exhibited similar 2D structures, while KP2 and KP4, containing pbix and pbtx, formed analogous 3D frameworks. The H4L linker displayed a monodentate coordination mode to link to four zinc(II) centers, forming the backbone of the 2D networks. In KP1 and KP2, the auxiliary ligands did not significantly affect the dimensionality, whereas in KP2 and KP4, the pbix and pbtx ligands promoted the formation of 3D structures. Topological analysis showed that KP1 and KP2 adopt a kagome (kgm) topology, whereas KP2 and KP4 possess a 4,4T250 topology characterized by an 86-point symbol. Thermal analysis further indicated that, upon dehydration, KP2 and KP4 possessing 3D frameworks exhibited higher thermal stability than KP1 and KP3 possessing 2D structures.