Seyreltme suyu ph değerinin EC formülasyonun ev sineği (musca domestica) üzerindeki biyolojik etkinliği ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the pH of the filtering water and the biological efficacy of the EC formulation on the house fly (Musca domestica)
- Tez No: 945669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, etkin madde olarak Cypermethrin (Asmetrin®) ve Cyfluthrin (Ciftox®) biyosidal ürünlerinin ev sineği (Musca domestica L.) popülasyonları üzerindeki etkinliği; seyreltme suyu pH düzeyi, temas süresi ve uygulama zamanının biyolojik etki üzerindeki rolü çerçevesinde kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, Asmetrin® ürünü için 0,025 g aktif içerik (a.i.)/m² ve Ciftox® ürünü için 0,03 g a.i./m² dozları kullanılmış; üç farklı pH düzeyi (5,5; 7,0 ve 8,5), üç uygulama zamanı (başlangıç, 48. saat ve 120. saat) ile hem yerel hem de duyarlı ev sineği popülasyonları üzerinde, 5, 10, 15 ve 30 dakika sonrası knock-down (KD) ve 24 saat sonrası ölüm oranları değerlendirilmiştir. Denemeler, faktöriyel deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüş ve elde edilen veriler çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacy of biocidal products containing Cypermethrin (Asmetrin®) and Cyfluthrin (Ciftox®) as active ingredients against house fly (Musca domestica L.) populations was comprehensively investigated within the framework of the roles of dilution water pH level, contact time, and application timing on biological effectiveness. In the experiments, a dose of 0.025 g active ingredient (a.i.)/m² was used for Asmetrin® and 0.03 g a.i./m² for Ciftox®. Three different pH levels (5.5, 7.0, and 8.5) and three application times (initial, 48 hours, and 120 hours) were tested. Both local and susceptible house fly populations were evaluated for knock-down (KD) rates at 5, 10, 15, and 30 minutes post-exposure, as well as mortality rates at 24 hours post-exposure. The experiments were conducted in a factorial design with three replicates, and the data obtained were analyzed using multivariate analysis of variance (MANOVA).