Eğitimde laiklik konusunda yönetici ve öğretmenlerin görüşleri
Opinions of executives and teachers regarding secularism in education
  1. Tez No: 94567
  2. Yazar: ÇAĞATAY OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin eğitimde laiklik konusundaki görüşlerinin saptanmasıdır. Bu genel amaç doğrultusunda, yönetici ve öğretmenlerin eğitimde laiklik konusunda görüşleri nelerdir, bu görüşler arasında görevlerine göre bir fark var mıdır? Katılımcıların eğitimde laiklikle ilgili görüşleri hizmet sürelerine (kıdem) göre farklılık göstermekte midir? Sorularına yanıt aranmıştır. Bu araştırma için gerekli veriler, araştırmacının bilgisi ve etkisi dışında Milli Eğitim Bakanlığı'nca bir sınav ile seçilerek Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ile Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi'nde yürütülen“Milli Eğitim Bakanlığı Okul Müdürü Adaylarına Yönelik Eğitim Yönetimi Programı”na katılan yönetici ve öğretmenler ile Ankara İli Yenimahalle ilçesi ve Konya ili Seydişehir ilçesinde resmi ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görevli yönetici ve öğretmenlerden toplanmıştır. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır: 1. Eğitimde laiklik konusunda yönetici ve öğretmenlerin görüşleri arasında bir farklılık saptanmamıştır. 2. Eğitimde laiklik konusunda hem yöneticilerin hem de öğretmenlerin görüşleri hizmet sürelerine göre farklılıklar göstermektedir. Buna göre 11-20 yıl ve 21 yıl ve üstü kıdeme sahip yönetici ve öğretmenler laikliğin tanımına ve uygulanmasına ilişkin ifadeler ile eğitimde laiklik konusundaki ifadelere ve önerilere 10 yıl ve daha az kıdeme sahip yönetici ve öğretmenlere göre daha çok katılmaktadırlar. Diğer bir deyişle kıdem süresi arttıkça ifadelere katılma düzeyinin de arttığı görülmüştür. 3. Eğitimde laiklik konusunda yönetici ve öğretmenlerin çok katıldıkları görüşler şunlardır: a) Okul yöneticisi ve öğretmenler eğitimde laiklik konusunda hizmetiçi eğitim yoluyla bilgilendirilmelidir. b) İlköğretim ve ortaöğretimde kız öğrenciler derslere türbanla girmemelidir. c) Gereksinim üzerinde açılmış olan İmam Hatip Liseleri genel Liseye dönüştürülmelidir. d) Din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ilköğretimde zorunlu olmamalıdır. e) Din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ortaöğretimde seçmeli olmalıdır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The general objective of this study is to determine opinions of executives and teachers of public primary education and secondary education institutions regarding secularism in education. In line with this broad objective answers have been sought to the following questions: What are opinions of executives and teachers in respect of secularism in education and is there any difference between these opinions depending on their functions ? Do opinions of participants vis a-vis secularism in education vary depending on their length of service ? However, data needed for this research have been gathered from executives and teachers who -have been selected by the Ministry of Education through an examination beyond the researcher's control and knowledge and attended“Ministry of Education Education Management Program for Candidate School Principals”and administrators and teachers of public primary education and secondary education schools in Yenimahalle, Ankara and Seydişehir, Konya. Results obtained in this research are as follows: 1. No variance was observed between opinions of administrators and teachers regarding secularism in education. 2. Opinions of both administrators and teachers about secularism in education differ depending on their years of seniority. Administrators and teachers with a length of service between 1 1-20 years and over 20 years share expressions relating to definition and application of secularism and secularism in education more than executives and teachers with an experience equal to or less than 10 years. In other words, the longer the length of service is the more they share the expressions included in the questionnaire. 3. Opinions mostly shared by executives and teachers regarding secularism in education are listed below: a) Principals and teachers of schools must be acquainted with the issue of secularism in education through education. b) Female students in primary schools and secondary schools should not be permitted to enter into classrooms if they are wearing scarves. c) Religious high schools, the number of which has gone beyond needs, should be transformed into general high schools. d) Religious culture and ethics should not be compulsory in the curriculum of primary schools. e) Religious culture and ethics must be optional in secondary education. Vll