Boris Pasternak'ın şiirleri
The Poems of Pasternak
- Tez No: 94568
- Danışmanlar: PROF.DR. LEMAN ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Özet (Türkçe) Tezin giriş bölümünde Boris Pasternak ve yaşadığı dönem kısaca tanıtıldıktan sonra bu konuyu seçmemizin sebebi anlatılmaktadır. Boris Pasternak'ın biyografisi ile ilgili bölümde sanatçının büyüdüğü ortam, yaşamının önemli olayları kısaca aktarılmaktadır. Bu bölümde Pasternak'ın kişiliği ve olaylara tepkisi ön plândadır. II. Bölümde Boris Pasternak'ın sanatı ve eserleri incelenmektedir. Sanatçının etkilendiği edebiyat akımları ve şahsiyetler belirlenerek kısaca bilgi verilmektedir. Özellikle çeşitli edebiyat akımları temsilcilerinin yaşamı ve eserleri Türkiye'de yeteri kadar tanınmadığı için bu bilgilerin aktarılmasını gerekli bulduk. Ayrıca, Boris Pasternak'ın sanatının özelliği ekspresiv (duygu yüklü), çocukça saflığı ve samimiliği belirtilerek örneklerle, genişçe anlatılmıştır. Türkiye'de Boris Pasternak'ın yalnız“Doktor Jivago”romanı tanındığı için başlıca şiir dizileri konu itibariyle araştırılmıştır. Bu bölümün son maddesinde şairin sanata bakış açısı belirtilmiştir. Pasternak'ın yaşama derin saygısı ve sevgisi yapıtlarına yansımaktadır. Pasternak'a göre sanat, gerçek yaşam tarafından yaratılmaktadır.“Şiir dünyayı tamamen kapsar. O şairin içinde değil, çevresindedir”sözleri sanata bakış açısının başlıca prensipleridir. Tezin III. bölümünde“Kor^a Pa3ryjıaeTca”(Tam Coşmuşken) şiir dizisinin içeriği ve konusu irdelenmektedir. Bu konular aşk, insan sevgisi, 165doğa, zaman, ölüm ve şair başlıkları altında yoğunlaşmaktadır. Şairin şiirleri (Rusça ve Türkçe olarak) yaşamından örneklerle incelenmişlerdir. Son bölümde Boris Pasternak'ın yapıtlarındaki dil ve üslûp ele alınarak çeşitli örneklerle sanatının, üslûbunun özelliği belirtilmiştir. Tezde adı geçen terimler kavramlar dizininde açıklanmışlardır. Kaynakçadan sonraki ekte Boris Pasternak'ın yaşam kronolojisi ve fotoğrafları yer almaktadır. 166
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the introduction of the thesis a brief description is given of Boris Pasternak and the era in which he lived, after which the reasons for choosing this subject are outlined. In the chapter that deals with the life history of Boris Pasternak, a brief description is given of the environment in which the writer the grew up as well as the important events in his life. In this chapter, particular attention is paid to Pasternak's character and reaction to events. In chapter II the and works of Boris Pasternak are examined. Firstly, information is provided concerning the literary movements and figures by whom the writer was influenced. In particular, it was believed important to provide such information, as there is insufficient knowledge in Turkey about the lives and works of the individuals who represented these various literary movements. In addition to this, a broad outline is provided of the essential characteristics of Boris Pasternak's art by using examples revealing the writer's expressive naivety and genuineness. As“Doctor Zhivago”is the only work of Boris Pasternak that is known in Turkey, the principal series of poems are examined in respect to their subject matter. In the final part of this chapter the poet's view of life is defined. Pasternak's deep respect for and love of life are reflected in his works. According to Pasternak'.“Art is created by real life. The poem encompasses the entire world. It is not within the poet but his surroundings”. These words clearly reveal the main principles defining his view of art. 167In chapter III of the thesis, an in-depth investigation is made of the contents and subject matter of the series of poems entitled“Kogda Razgulyayetsa”. These subjects fall into the main following groups: love, philanthropy, nature, time, death and poetry. The poet's poems (in Russian and Turkish) are examined with examples taken his life. In the final chapter, a study is made of the language and style present in the works of Boris Pasternak, the essential characteristics of the writer and his style being clearly defined by means of various examples. Terminology used in the thesis is explained in the index of terms. In the appendix following the bibliography a chronology is provided of Boris Pasternak's life together with photographs of the writer. 168