Güç ve otorite bağlamında öğretmen öğrenci ilişkilerinin analizi
Analyzing teacher-student relationships in the context of power and authority
- Tez No: 945677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYSILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, güç ve otorite kavramları bağlamında öğretmen öğrenci ilişkilerine odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, okul ortamında öğretmenler ve öğrenciler arasında kurulan ilişkilerde güç ve otorite kavramlarının görünümlerini ortaya çıkarmaktadır. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Ankara'nın Çankaya ve Keçiören ilçelerinden seçilen üç Anadolu lisesinde gözlemler ve görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 13'ü öğretmen, 23'ü öğrenci olmak üzere 36 katılımcıdan oluşmaktadır. Gözlem ve görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sürecinin sorunda ortaya çıkan bulgular, öğretmen öğrenci ilişkileri, güç, otorite ve sosyokültürel boyut olmak üzere 4 tema çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenler ve öğrenciler arasında kurulan ilişkilerin olumlu ve olumsuz şekilde seyredebileceği görülmüştür. Öğretmenler ve öğrenciler arasındaki ilişkinin durumu, öğretmenin otorite konumunu etkilemekte ve eğitim ortamında kullanılan güç kaynaklarını şekillendirmektedir. Öğretmenler eğitim ortamında farklı güç kaynaklarını işe koşmakta ve farklı şekillerde otorite olmaktadır. Öğrenciler, öğretmenin otorite konumu ve güç kullanımı konusunda farklı pozisyonlar almaktadır. Öğretmenlerin ve öğrencilerin sınıf ortamına taşıdıkları sosyokültürel arka planları, ilişkilerini ve ilişki içindeki güç kullanımını, güç kullanımına verilen tepkiyi ve otorite olma durumunu etkilemektedir. Bu doğrultuda, öğretmen öğrenci ilişkilerinin, tarafların bu ilişkiye taşıdıkları sosyokültürel arka planların, güç ve otoritenin eğitim ortamındaki durumunu belirlediği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on teacher-student relationships in the context of power and authority concepts. The aim of the study is to reveal the aspects of power and authority concepts in the relationships between teachers and students in the school environment. The study was conducted using a case study, one of the qualitative research designs. For the purpose of the study, observations and interviews were conducted in three Anatolian high schools selected from Çankaya and Keçiören districts of Ankara. The study group consisted of 36 participants, 13 teachers and 23 students. The data obtained from observations and interviews were analyzed by content analysis method. The findings of the analysis process were addressed within the framework of 4 themes: teacher-student relations, power, authority and sociocultural dimension. As a result of the research, it was seen that the relationships between teachers and students can be positive and negative. The state of the relationship between teachers and students affects the authority position of the teacher and shapes the sources of power used in the educational context. Teachers exercise different sources of power in the educational context and become an authority in different ways. Students take different stances on the teacher's position of authority and use of power. The sociocultural backgrounds that teachers and students bring to the classroom environment affect their relationships and the use of power in the relationship, the reaction to the use of power and the position of authority. In this respect, it can be said that teacher-student relationships and the sociocultural backgrounds that the parties bring to this relationship determine the status of power and authority in the educational environment.