Örgüt kültürü ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide yetenek yönetimi ve psikolojik güvenliğin rolü
The role of talent management and psychological safety in the relationship between organizational culture and organizational identification
  1. Tez No: 945684
  2. Yazar: EMRE İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT EBRU ERDOST ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu çalışma, örgüt kültürü ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi incelemekte ve bu ilişkide algılanan yetenek yönetimi ile psikolojik güvenlik algısının rollerini araştırmaktadır. Sosyal Kimlik Teorisi temelinde yapılandırılan araştırma, bireylerin örgütleriyle kurdukları aidiyet bağının, çalışanların kendilerini örgütün bir parçası olarak görmeleri ve onunla duygusal-bilişsel bütünlük kurmaları anlamına gelen örgütsel özdeşleşme bağlamında değerlendirilmesinin önemine dikkat çekmektedir. Örgüt kültürü, örgütsel özdeşleşme sürecini etkileyen temel unsurlardan biri olup, bu etkinin daha kapsamlı anlaşılabilmesi için ilişkiye etki eden aracı ve düzenleyici değişkenlerin de dikkate alınması gerekmektedir. Bu kapsamda çalışmada, örgüt kültürü ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiye algılanan yetenek yönetimi düzenleyici, psikolojik güvenlik algısı ise aracı değişken olarak dâhil edilmiştir. Araştırmada örgüt kültürü, Cameron ve Quinn'in Rekabetçi Değerler Modeli temel alınarak klan, adhokrasi, pazar ve hiyerarşi olmak üzere dört kültür tipi üzerinden ele alınmıştır. Veriler, Türkiye genelinde kamu ve özel sektörlerde çalışan 468 katılımcıdan toplanmıştır. Hipotez testlerinde regresyon analizi, aracı ve düzenleyici etkilerin analizinde ise PROCESS Makrosu kullanılmıştır. Bulgular, esneklik ve katılıma dayalı yapılar sunan klan ve adhokrasi kültürlerinde örgütsel özdeşleşmenin, denetim ve rekabete odaklı pazar ve hiyerarşi kültürlerine göre daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca algılanan yetenek yönetimi, adhokrasi kültürü dışında kalan tüm kültür tipleri ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyici rol oynamaktadır. Psikolojik güvenlik algısı ise tüm kültür tiplerinde bu ilişki üzerinde anlamlı bir aracı değişken olarak işlev görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between organizational culture and organizational identification, focusing on the roles of perceived talent management and psychological safety. Grounded in Social Identity Theory, the research emphasizes the importance of evaluating the sense of belonging that individuals establish with their organizations, which is reflected in organizational identification—defined as employees perceiving themselves as part of the organization and forming emotional and cognitive bonds with it. Organizational culture, plays a fundamental role in shaping the organizational identification process. To gain a more comprehensive understanding of this influence, the study incorporates both mediating and moderating variables. Specifically, perceived talent management is included as a moderating variable, and psychological safety as a mediating variable in the relationship between organizational culture and organizational identification. Organizational culture is examined through Cameron and Quinn's Competing Values Framework, which categorizes culture into four types: clan, adhocracy, market, and hierarchy. Data were collected from 468 employees working in both public and private sectors across Turkey. Hypotheses were tested using regression analysis, and mediating and moderating effects were analyzed using the PROCESS Macro. The findings indicate that organizational identification is higher in cultures characterized by flexibility and participation (clan and adhocracy) compared to those oriented toward control and competition (market and hierarchy). Additionally, perceived talent management significantly moderates the relationship between organizational culture and organizational identification for all culture types except adhocracy. Psychological safety, on the other hand, functions as a significant mediating variable across all types of organizational culture.