Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu nedeniyle rezeksiyon yapılan t2 hastalarında visseral plevra invazyonunun prognostik değeri
Prognosti̇c value of vi̇sceral pleural invasi̇on i̇n t2-stage non-small cell lung cancer pati̇ents undergoi̇ng surgi̇cal resecti̇on
  1. Tez No: 945690
  2. Yazar: AYŞE ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA SERDAR EVMAN, DR. MUSTAFA AKYIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) nedeniyle cerrahi rezeksiyon uygulanan erken evre hastalarda visseral plevra invazyonunun (VPİ) prognoz üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, kesitsel çalışma, Ocak 2017 ile Ocak 2023 tarihleri arasında Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde KHDAK nedeniyle anatomik akciğer rezeksiyonu uygulanmış ≤5 cm 647 N0 hastayı kapsamaktadır. Demografik, klinik ve histopatolojik verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier metodu ve Log-rank testi ile gerçekleştirilmiş; univaryant ilişkiler Cox regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 647 hastanın %26,2'sinde VPİ saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of visceral pleural invasion (VPI) on prognosis in patients undergoing surgical resection for early-stage Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC). Materials and Methods: This retrospective, cross-sectional study included 647 N0-stage patients with tumor size ≤5 cm who underwent anatomical lung resection for NSCLC between January 2017 and January 2023 at Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital. Demographic, clinical, and histopathological data were analyzed retrospectively. Survival analyses were conducted using the Kaplan-Meier method and Log-rank test; univariate relationships were evaluated with Cox regression analysis. Results: VPI was identified in 26.2% of the 647 patients included in the study.