OECD ülkelerinin sağlık alanı Ar-Ge yatırımlarının ticarileşme performanslarının analizi
Analysis of commercialization performances of OECD countries' health R&D investments
- Tez No: 945694
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ülkeler için öncelikli alanlar arasında yer alan sağlık alanı, hem ülkeler üzerinde artan ekonomik yüküne hem de dışa bağımlılığı en az seviyeye indirme çabalarına bağlı olarak, Ar-Ge yatırımlarına en çok önem verilen alanlardandır. Ülkeler, sağlık Ar-Ge faaliyetlerine yönelik olarak insan kaynağı ve finansal yatırımlar yapmakta ve karşılığında katma değerli çıktılar üretebilmek istemektedir. Bu bağlamda, sağlık Ar-Ge yatırımlarının ticarileşme performansının karşılaştırmalı olarak analiz edebilmek, ülkelerdeki karar vericiler için önemli avantajlar sağlayacaktır. Bu çalışmada, ekonomik iş birlikleri ve kalkınma planları benzer olan OECD ülkelerinin sağlık Ar-Ge yatırımlarının ticarileşme performanslarının karşılaştırmalı olarak analiz edilebilmesi ve performansa etki eden çevresel faktörlerin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, geleneksel VZA ve iki aşamalı Ağ VZA yöntemleri kullanılarak, OECD ülkelerinin inovasyon ve ticarileşme alt aşamalarıyla birlikte genel aşama etkinlikleri analiz edilmiştir. Sonrasında kesikli Tobit regresyon modeliyle, ülkelerin etkinlikleri üzerinde etkisi olan çevresel faktörler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health, which is one of the priority areas for countries, is one of the areas where R&D investments are given the most importance due to both the increasing economic burden on countries and the efforts to minimize foreign dependency. Countries make human resources and financial investments in health R&D activities and want to produce value-added outputs in return. In this context, a comparative analysis of the commercialization performance of health R&D investments will provide important advantages for decision makers in countries. In this study, it is aimed to comparatively analyze the commercialization performance of health R&D investments of OECD countries with similar economic cooperation and development plans and to determine the environmental factors affecting the performance. In the study, traditional DEA and two-stage Network DEA methods were used to analyze the overall stage efficiency of OECD countries together with innovation and commercialization sub-stages. Afterwards, the environmental factors that have an impact on the efficiency of the countries were identified with the discrete Tobit regression model.