Yakın sosyal çevrenin emeklilik kararı üzerindeki etkisine dair bir nitel araştırma
A qualitative study on the effect of close social environment on retirement decision
  1. Tez No: 945701
  2. Yazar: MERAL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES KAYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Emeklilik karar sürecinde; sosyo-demografik, ekonomik, fizyolojik, mesleki ve hukuki olmak üzere çok sayıda faktör etkili olmaktadır. Söz konusu etmenlerin öznesini birey ve onun yakın sosyal çevresi teşkil etmektedir. Bu araştırmanın amacı, bireyin emeklilik karar sürecinde yakın sosyal çevrenin (aile, akraba, komşu, arkadaş ve iş arkadaşları) etkisinin olup olmadığını incelemek; bu doğrultuda, çalışanların istihdama tutunma veya emekli olma davranışlarının altında yatan yakın çevre unsurlarını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel veri toplama yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamı olarak İstanbul'da ikamet eden, 4/a ve 4/b sigorta kollarından emekli olmuş bireyler tercih edilmiştir. Araştırma iki ana soru üzerine inşa edilmiştir: Bireylerin emeklik kararları üzerinde dışsal faktörlerin etkisi nedir? Yakın sosyal çevreyi oluşturan faktörler, emeklilik karar süreçlerini pozitif veya negatif yönde nasıl etkilemektedir? Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde emeklilik karar süreçlerinde yaygın kabul görmüş faktörler ele alınmaktadır. İkinci bölümde, yakın sosyal çevreyi oluşturan unsurların, emeklilik karar süreçleri üzerindeki etkisi incelenmektedir. Son bölümde ise yarı yapılandırılmış mülakat bulguları açıklanmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; akraba ve komşuların emeklilikle ilgili karar verme evresinde elverişli olmayan tutumlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. Buna karşılık, aile ve arkadaşların en güçlü faktörler olduğu kaydedilmiştir. Ayrıca, yasal düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olan iş arkadaşlarının dış yönlendirmelere karşı dirençli oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A plethora of factors have been identified as contributing to the decision-making process surrounding retirement. These factors can be categorised into various domains, including socio-demographic, economic, physiological, occupational and legal considerations. The subject of these factors is the individual and their immediate social environment. The objective of this study is to examine the impact of the close social environment (defined as family, relatives, neighbours, friends and colleagues) on the retirement decision process of the individual. In addition, the study will explore the factors within the close social environment that influence the behaviours of employees who either choose to retain their employment or opt for retirement. The present study employed the semi-structured interview method as a qualitative data collection technique. Individuals residing in Istanbul and retired from the 4/a and 4/b insurance branches were selected as the focus of the research. The research is founded upon two fundamental inquiries: What is the impact of exogenous factors on individuals' retirement decisions? How do the factors constituting the close social environment affect the retirement decision processes positively or negatively? The study is divided into three sections. In the initial section, the predominant factors that influence retirement decision-making processes are examined. In the second part, the impact of the factors constituting the close social environment on retirement decision processes is analysed. In the final section, the results of the semi-structured interviews are discussed. The findings of the research indicate that relatives and neighbours exhibit unfavourable attitudes during the retirement decision-making phase. Conversely, family and friends were identified as the most significant factors. Furthermore, it was determined that colleagues who were made aware of legal regulations exhibited reluctance to adhere to external directives.