Öğretmen ve yönetici görüşlerine göre okul yöneticilerinin yaşam ve mesleki becerileri
Life and professional skills of school managers according to the opinions of teachers and administrators
- Tez No: 945706
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gaziantep ilinde bulunan, anaokullarında ve ilkokullarda görev yapan okul yöneticilerinin, kendilerinin ve öğretmen algılarına göre 21. yüzyıl yaşam ve mesleki becerilerini nasıl algıladıklarını ortaya koymaktır. Araştırmada, nicel ve nitel yöntemlerin beraber kullanıldığı karma yöntem desenlerinden eşzamanlı tasarım kullanılmıştır. Nicel boyutta betimsel tarama modeli, nitel boyutta durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep ilinin Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde okul öncesi kademesinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel kısmında veriler, uygun örnekleme yöntemi ile 401 öğretmenden Çoban, Bozkurt ve Kan (2019) geliştirdikleri“Eğitim Yöneticileri 21. yy. Becerileri Ölçeği”nin Yaşam ve Mesleki Becerileri boyutu altındaki sorular kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 18 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Okul yöneticileri seçilirken ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; öğretmenlerin değerlendirmelerine göre okul yöneticilerinin 21. yüzyıl yaşam ve mesleki becerileri genel olarak yüksek düzeyde algılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan nitel analizlerde; okul yöneticileri de kendilerini 21. yüzyıl yaşam ve mesleki becerilerde genel olarak olumlu değerlendirmiş, bu becerileri kullandıklarını ve yeterli olduklarını ifade etmişlerdir. Bunun yanın da becerileri kullanırken yaşadıkları çeşitli sorunlardan ve sorunları çözme metotları hakkında bulgulara ulaşılmıştır. Bu bulgulardan okul yöneticilerinin zaman ve ekonomik kaynaklar sebebiyle mesleki ve yaşam boyu eğitimlerden istedikleri gibi faydalanamaması ile mevzuatın bazı becerileri gösterme de okul yöneticilerinin önünde bir engel olması öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal how school administrators working in kindergartens and primary schools in Gaziantep province perceive 21st-century life and professional skills based on their own and teachers' perceptions. A concurrent design, a mixed method design in which quantitative and qualitative methods are used together, was used in the research. A descriptive survey model was used for the quantitative dimension, and a case study design was used for the qualitative dimension. The population of the research consists of teachers working at the preschool level in the Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep province. In the quantitative part of the research, data were collected from 401 teachers using the convenience sampling method using questions under the Life and Professional Skills dimension of the“21st Century Skills Scale for Educational Administrators”developed by Çoban, Bozkurt, and Kan (2019). The study group consisted of 18 school administrators. Criterion sampling method was used to select school administrators. As a result of the analyses, it was concluded that, according to teachers' evaluations, school administrators' 21st-century life and professional skills were generally perceived at a high level. Qualitative analyses revealed that school administrators generally evaluated themselves positively regarding 21st-century life and professional skills, stating that they used these skills and were proficient. Furthermore, findings were obtained regarding various problems they encountered while using these skills and their methods for solving them. These findings highlighted the fact that school administrators were unable to fully utilize vocational and lifelong training programs due to time and financial resources, and that legislation hindered their ability to demonstrate certain skills.