Periferik vertigolu yetişkin hastalarda V-HIT test sonuçlarının kalorik test sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of V-HIT test results with caloric test results in adult patients with peripheral vertigo
  1. Tez No: 945707
  2. Yazar: ELİF İLKAY TEZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yapılan bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı kalorik test sonuçları ile V-HIT testi sonuçlarının birbiri ile karşılaştırılmasıdır. Bu kullanılan iki test de aynı refleksi farklı uygulama şekillerinde değerlendirmektedir. Kalorik test çok uzun V-HIT testi çok kısa sürmektedir bu nedenle bu iki testi karşılaştırarak birbirlerinin yerine kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Bu nedenle, vertigo (baş dönmesi) veya dizziness (sersemlik hissi) ile Doç.Dr.Kemal Keseroğlu Kliniğine başvuran hastalar arasından çalışmaya uygun görülen ve bilgilendirilmiş gönüllü olur formunu imzalayan 52 kadın ve 48 erkek arasında bu çalışma yürütülmüştür. Toplamda 100 kişi çalışmaya dahil edilerek sonuçlar 200 kulak ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hastalara Doç.Dr.Kemal Keseroğlu tarafından ayrıntılı kulak-burun-boğaz muayenesi yapılmıştır ve muayene sonuçları ve radyolojik görüntüleme sonuçları normal bulunmuştur. Böylece santral herhangi bir patolojiyi düşündürebilecek durumlar çalışma dışı bırakılmıştır. Muayene sonrasında hastaya yapılan odyovestibüler testlerde BPPV (Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo) ve santral patolojiyi düşündüren hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalara sırasıyla V-HIT testi ve kalorik test Odyolog Elif İlkay Tezcan tarafından uygulanmıştır. Test verileri değerlendirildiğinde 200 kulak arasında 105 kulak her iki testte de normal çıkarak 95 kulakta iki testten birinde veya ikisinde de patolojik elde edilmiştir. Bu 95 patolojik kulağın 32 tanesinde sadece V-HITte patoloji, 33 tanesinde sadece kalorikte patoloji ve 30 tanesinde her iki testte de patoloji saptanmıştır. İki testinde normal ve patolojik olarak yani uyumlu olarak sınıfladığı kulak sayısı 135 (%67,5) olarak hesaplanmıştır. Geriye kalan 65 (%32,5) kulak uyumsuz (yani normal ve patolojik değerlendirmeler ters olarak gerçekleşmiştir) olarak değerlendirilmiştir. Özetle yaklaşık değerlendirmelerin 2/3'ü uyumlu 1/3'ü ise uyumsuzdur. Sonuç olarak, çalışma sonucu elde edilen uyumun düşük çıkması her 3 kişiden 1 kişide patolojinin atlanma riskini içerir. Böylece iki testi birbirinin yerine kullanmak yerine, birbirlerinin tamamlayıcısı olarak kullanmak daha doğru ve daha güvenirdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis study is to compare the caloric test results with the V-HIT test results. Both of these tests evaluate the same reflex in different ways. The caloric test is very long and the whit test is very short. Therefore, it was investigated whether these two tests can be used interchangeably by comparing them. For this reason, this study was conducted among 52 women and 48 men who were deemed suitable for the study and signed the informed consent form among the patients who applied to Assoc. Prof. Dr. Kemal Keseroğlu Clinic with vertigo (dizziness) or dizziness (feeling of light-headedness). A total of 100 people were included in the study and the results were evaluated with 200 ears. The patients participating in the study underwent a detailed ear-nose-throat examination by Assoc. Prof. Dr. Kemal Keseroğlu, and the examination results and radiological imaging results were found to be normal. Thus, cases that could suggest any central pathology were excluded from the study. Patients whose audiovestibular tests performed on the patient after the examination suggested BPPV and central pathology were excluded from the study. V-HIT test and caloric test were applied to the patients respectively by Audiologist Elif İlkay Tezcan. When the test data were evaluated, 105 ears among 200 ears were found to be normal in both tests, and 95 ears were found to be pathological in one or both tests. Of these 95 pathological ears, only whit pathology was detected in 32 of them, only caloric pathology was detected in 33 of them, and pathology was detected in both tests in 30 of them. The number of ears classified as normal and pathological, that is, compatible, in two tests was calculated as 135 (67.5%). The remaining 65 (32.5%) ears were evaluated as incompatible (i.e., normal and pathological evaluations were reversed). In summary, approximately 2/3 of the evaluations are compatible and 1/3 are incompatible. As a result, low compliance obtained as a result of the study includes the risk of missing pathology in 1 out of every 3 people. Thus, instead of using the two tests interchangeably, it is more accurate and reliable to use them as complements to each other.