Elit adayı futbolcularda uygulanan FİFA 11+ egzersizlerinin sakatlanmaya ve performansa etkisi
The effect of FIFA 11+ exercises on injury and performance in elite candidate football players
- Tez No: 945708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı FİFA 11+ egzersizlerinin elit adayı sporcularda sakatlanmaya ve sporcunun performansa olan etkisini incelemektir. Araştırmaya 12-13 yaşında elit adayı futbolcuların bulunduğu 13 yaş takımı ve 16 yaşında elit adayı futbolcuların bulunduğu 16 yaş takımı katılmış ve araştırma 46 kişi ile tamamlanmıştır. Araştırmaya katılan takımlar kendi içlerinde ikiye ayrılmış; bir gruba 12 hafta boyunca FİFA 11+ egzersizleri yaptırılırken, diğer grup ise normal ısınma egzersizlerine devam etmişlerdir. Araştırmada antrenman süreci boyunca oluşan sakatlıklar çalışma boyunca kaydedilmiştir. Araştırmada egzersizin hız ve çevikliğe etkisini ölçmek için; araştırma başında, ortasında ve sonunda Slalom Dribbling Testi ve T Drill Testi yapılmıştır. 13 yaş takımında deney grubunun %18,2'sinde, kontrol grubunun %54,5'inde sakatlık görülmüş olup sakatlık yaşanması bakımından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık olmadığı (X2=1,768; p>0,05) tespit edilmiştir. 16 yaş takımında deney grubunun %41,7'sinde, kontrol grubunun %58,3'ünde sakatlık görülmüş olup sakatlık yaşanması bakımından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık olmadığı (X2=0,667; p>0,05) tespit edilmiştir. 13 yaş takımının deney grubu ile kontrol grubu arasında son test T Drill süresi bakımından anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir. 16 yaş takımının deney grubu ile kontrol grubu arasında son test T Drill süresi bakımından anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir. 13 yaş takımı deney grubu ile kontrol grubu arasında son test Slalom Dribbling süresi bakımından anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of FIFA 11+ exercises on injuries and performance of elite candidate athletes. A 13-year-old team consisting of 12-13-year-old elite candidate football players and a 16-year-old team consisting of 16-year-old elite candidate football players participated in the study and the study was completed with 46 people. The teams participating in the study were divided into two; one group performed FIFA 11+ exercises for 12 weeks while the other group continued with normal warm-up exercises. Injuries that occurred during the training process in the study were recorded throughout the study. In order to measure the effect of exercise on speed and agility in the study; Slalom Dribbling Test and T Drill Test were performed at the beginning, middle and end of the study. In the 13-year-old group, 18.2% of the experimental group and 54.5% of the control group had injuries and it was determined that there was no significant difference between the experimental and control groups in terms of injuries (X2=1.768; p>0.05). In the 16 age team, 41.7% of the experimental group and 58.3% of the control group had injuries and it was found that there was no significant difference between the experimental and control groups in terms of injuries (X2=0.667; p>0.05). It was found that there was no significant difference between the experimental group and the control group of the 13 age team in terms of post-test T Drill time (p>0.05). It was found that there was no significant difference between the experimental group and the control group of the 16 age team in terms of post-test T Drill time (p>0.05). It was found that there was no significant difference between the experimental group and the control group of the 13 age team in terms of post-test Slalom Dribbling time (p>0.05).