Yaşlı bireylerde başarılı yaşlanma ve mutluluk düzeyi: Genel öz yeterliğin aracı rolü
Successful aging and happiness levels in the elderly: The mediating role of general self-efficacy
- Tez No: 945709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaşam süresinin uzaması ve yaşlı nüfusun dünya genelinde artmasıyla, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmak önemli bir toplumsal hedef haline gelmiştir. Bu durum, yalnızca fiziksel sağlığın değil, psikososyal iyi oluşun da desteklenmesini gerektirmektedir. Yaşlanma sürecinde karşılaşılan sosyal ve psikolojik zorluklar yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Bu bağlamda, başarılı yaşlanma, mutluluk ve genel öz yeterlik gibi kavramlar giderek daha fazla önem kazanmaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak ve Hayes Process Model 4 ile desteklenerek gerçekleştirilen bu araştırma, genel öz yeterliğin başarılı yaşlanma ile mutluluk arasındaki ilişkideki aracı rolünü incelemek amacıyla tasarlanmıştır. İzmir Buca Sosyal Yaşam Kampüsü bünyesindeki huzurevinde, araştırmaya katılım kriterlerini karşılayan ve basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 65 yaş ve üzerindeki 144 yaşlı birey üzerinde yürütülen çalışmada; Başarılı Yaşlanma Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu, Genel Öz Yeterlik Ölçeği ve Tanımlayıcı Bilgiler Formu kullanılmıştır. Katılımcıların başarılı yaşlanma düzeyleri %79,3, genel öz yeterlik düzeyleri %71,2 ve mutluluk düzeyleri %68,3 olarak tespit edilmiştir. Başarılı yaşlanma ile mutluluk, başarılı yaşlanma ile genel öz yeterlik ve genel öz yeterlik ile mutluluk arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Genel öz yeterlik, başarılı yaşlanmanın mutluluk üzerindeki etkisini %42,3 oranında zayıflatmış ve kısmi aracı rolü üstlenmiştir. Ek olarak, yaşlı bireylerin mutluluk düzeyi yaş gruplarına, başarılı yaşlanma ve genel öz yeterlik düzeyleri eğitim durumuna, genel öz yeterlik ise dışarı çıkma sıklığına göre anlamlı farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in life expectancy and the growing elderly population worldwide, improving the quality of life for older individuals has become an important societal goal. This situation requires not only supporting physical health but also enhancing psychosocial well-being. Social and psychological challenges encountered during the aging process can negatively affect the quality of life. In this context, concepts such as successful aging, happiness, and general self-efficacy have gained increasing importance. This study, conducted using a relational screening model and supported by Hayes Process Model 4, aimed to examine the mediating role of general self-efficacy in the relationship between successful aging and happiness. The research was carried out with 144 elderly individuals aged 65 and above, selected through simple random sampling, who met the participation criteria at the Izmir Buca Social Life Campus nursing home. The study employed the Successful Aging Scale, the Oxford Happiness Questionnaire Short Form, the General Self-Efficacy Scale, and a Descriptive Information Form. The levels of successful aging, general self-efficacy, and happiness among participants were determined as 79.3%, 71.2%, and 68.3%, respectively. Moderate, positive, and significant relationships were found between successful aging and happiness, successful aging and general self-efficacy, and general self-efficacy and happiness. General self-efficacy weakened the impact of successful aging on happiness by 42.3%, demonstrating a partial mediating role. Additionally, happiness levels varied significantly by age groups, successful aging and general self-efficacy levels by education level, and general self- efficacy by the frequency of going outside.