Son trimester gebelerin bilgi düzeylerinin doğum sonu kontraseptif yöntem kullanımına ilişkin niyetlerine etkisi - randomize kontrollü çalışma
The effect of knowledge levels of last trimester pregnants on their intentions for postpartum contraceptive use - a randomized controlled study
  1. Tez No: 945715
  2. Yazar: FATMA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Aile planlaması kadın sağlığının önemli bir parçası olup, kişilerin uygun zaman, ortam ve sayıda çocuk sahibi olmalarını sağlayan oldukça önemli bir kavramdır. Aile planlaması hizmetleri sayesinde istenmeyen gebeliklerin önüne geçilerek, bebek ve anne sağlığı korunmaktadır. Aile planlaması hizmetlerinin en önemli parçası da şüphesiz kontrasepsiyon yöntemleridir. Kontrasepsiyon yöntemler ise geçmişten günümüze tıp biliminin gelişmesiyle oldukça çeşitlenmiş, gebeliği engelleme konusunda %98'e varan oranlara erişmiştir. Gebelik ve doğum sonrası dönemin kontrasepsiyon yöntemleri danışmanlığı konusunda uygun zaman dilimlerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Çünkü bu dönem kadınların sağlık çalışanları ile etkili şekilde iletişim kurabildikleri bir periyottur. Bu sebeple anne, bebek ve aile sağlığı konusunda kritik bir dönemdir.Bu dönemde anne adayınınkontraseptif yöntemler ve aile planlaması hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinmesinin, ileriki dönemlerde bu yöntemleri tercih etmesi konusunda etkili olabileceği düşünülmüştür. Bu araştırmada son trimester gebeleri üzerinde anket çalışması gerçekleştirilerek, bu dönemde aldıkları bilgi düzeylerinin doğum sonrasında kontraseptif yöntem kullanımına ilişkin niyetlerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışma 300 gebeyle gerçekleştirilmiş olup 150 gebeye aile planlaması yöntemleri hakkında detaylı eğitim ve danışmanlık yapılmış, diğer gruba iserutin hizmet sunumu yapılmıştır. Tüm gebelere Kontraseptif Bilgi Değerlendirme Ölçeği ve Kontraseptif Niyet Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulguların SPSS programında analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, kontraseptif yöntemler konusunda genel bilgi eksikliğinin bulunduğu, kontraseptif yöntemlerin kullanım oranın oldukça düşük olduğu, ancak aile planlaması ve kontraseptif yöntemler hakkında eğitim almanın gebelik sonrası kontraseptif yöntemi kullanımı niyetine doğrudan olumlu etkisi olduğu, ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Family planning is a vital component of women's healthcare and a crucial concept that enables individuals to have children at the appropriate time, in the desired environment, and in the preferred number. Family planning services play a pivotal role in preventing unwanted pregnancies and safeguarding the health of both the mother and the child. Undoubtedly, the most essential aspect of family planning services is the provision of contraceptive methods. These methods have undergone significant diversification and advancement through the progression of medical science, reaching effectiveness rates of up to 98% in preventing pregnancy. It is widely recognized that the pregnancy and postpartum period presents one of the opportune times for contraceptive method consultancy. This is because this period is when women can effectively communicate with healthcare providers. Consequently, this phase is critical for the health of the mother, the child, and the family. It is believed that if expectant mothers receive accurate information about contraceptive methods and family planning from reliable sources during this period, it may positively influence their future preference for these methods. This study involved a survey of women in the third trimester of pregnancy, examining the impact of the level of information they received during this time on their intention to utilize contraceptive methods after childbirth. The study was conducted with 300 pregnant women, where 150 received detailed education and counseling on family planning methods, while the remaining group received routine service provision. The Contraceptive Knowledge Assessment Scale and Contraceptive Intention Scale were administered to all participants. The findings, analyzed using the SPSS program, revealed a general lack of information on contraceptive methods and a relatively low rate of contraceptive use. However, the study also demonstrated that receiving education on family planning and contraceptive methods had a direct positive effect on the intention to utilize contraceptive methods after pregnancy.