7. ve 8. sınıf öğrencilerinin grafik becerilerinin incelenmesi: sütun, çizgi ve daire grafikleri
Investigation of 7th and 8th grade students' graphic skills: column, line and circle graphs
- Tez No: 945743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırmanın amacı 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin grafik becerilerinin sütun, çizgi ve daire grafikleri üzerinden belirlenmesidir. Öğrencilerin grafik becerilerine yönelik var olan becerilerinin ortaya koyulması amaçlandığından tarama araştırması desen olarak seçilmiştir. 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Kırıkkale il merkezinde yer alan 207 öğrenciye alanyazında ve uluslararası sınavlarda bulunan sorulardan oluşan bir“Grafik Beceri Testi”uygulanmıştır. Öğrencilerin grafik becerileri sütun, çizgi ve daire grafikleri üzerinden araştırılmış olup veri okuma, veriler arasını okuma ve verileri ötesi okuma becerilerine göre becerilerin araştırılması yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin grafik üzerinden direkt veriyi okumada sorun yaşamadıkları görülürken verilerle işlem yaparak veri okumanın gerektirdiği sorularda başarısız oldukları görülmüştür. Öğrencilerin veriler arasını ve veriler ötesini okuma düzeylerinde veri okuma düzeyine göre daha başarısız oldukları gözlemlenmiştir. Öğrencilerin veriler arasını okuma düzeyinde işlem hataları yaptıkları ve veriyi nasıl kullanacaklarını bilemedikleri belirlenmiştir. Aynı zamanda veri okuma ve veriler arasını okuma düzeylerindeki hatalarından dolayı veriler ötesini okuyamadıkları görülmektedir. Öğrencilerin grafik oluşturma becerileri incelendiğinde öğrencilerin oluşturmaya çalıştıkları hiçbir grafiğe başlık koymadıkları ve uygun grafik türü seçiminde başarılı olamadıkları gözlemlenmiştir. Sütun ve çizgi grafiklerinde eksenleri isim vermedikleri, nicel ve nitel verili ekseni veriye uygun düzenleyemedikleri ve verileri grafiğe aktarmada sorunlar yaşadıkları belirlenmiştir. Sütun grafiklerinde sütunları birleşik çizen öğrencilere rastlandığı ve öğrencilerin ikili çizgi grafiği oluşturamadığı ortaya çıkarılmıştır. Daire grafiklerinde öğrencilerin daire dilimlerine isim vermedikleri ve daire dilimlerini merkez açıya uygun oluşturamadıkları gözlemlenmiştir. Grafiklere yönelik yapılan tanımlarda öğrencilerin daha çok sözel olarak tanım yapmayı tercih ettikleri, sözel olarak tanım yapmadıkları durumlarda örnekle ve çizim yaparak tanımlama yapmaya çalıştıkları görülmüş olup tanımlamada başarısız oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the graphic skills of 7th and 8th grade students through column, line and circle graphs. Since it is aimed to reveal the existing skills of the students regarding graphic skills, a survey research design was chosen. In the 2023-2024 academic year, a“Graphic Skills Test”consisting of questions found in the literature and international exams was applied to 207 students in Kırıkkale city center. The graphic skills of the students were investigated through column, line and circle graphs, and the skills were investigated according to the skills of reading data, reading between data and reading beyond data. As a result of the research, it was observed that the students had no problems in reading the data directly from the graph, but they failed in the questions requiring data reading by performing operations with data. It was observed that students were more unsuccessful in reading between data and reading beyond data than in reading data. It was determined that students made processing errors at the reading between data level and did not know how to use the data. At the same time, it was observed that they could not read beyond the data due to their errors at the data reading and reading between data levels. When students' graphing skills were analyzed, it was observed that students did not title any graph they tried to create and were not successful in choosing the appropriate graph type. It was determined that they did not name the axes in column and line graphs, could not organize the axis with quantitative and qualitative data according to the data and had problems in transferring the data to the graph. In bar graphs, it was found that students who drew the columns together were encountered and students could not create double line graphs. In circle graphs, it was observed that students did not name the circle segments and could not create circle segments in accordance with the center angle. In the definitions made for the graphs, it was observed that the students mostly preferred to make definitions verbally, and in cases where they could not make definitions verbally, they tried to make definitions with examples and drawings, and it was determined that they failed in defining.