Çevre yönetimi aracı olarak çevre envanteri ve bir örnek çalışma: Aydın ili çevre envanteri
Environmental inventory as a tool of environmental management and case study: Environmental inventory of Aydın province
- Tez No: 94575
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
ÖZET Çevrenin korunması ve çevresel bozulmaların önlenmesi günümüzdeki en önemli sorunlardan biridir. Çevre sorunlarının önlenebilmesi için, onarıcı, koruyucu ve geliştirici çevre politikalarına dayalı bir çevre yönetimi dizgesine gerek vardır. Çevre yönetimleri onarma, koruma ve geliştirme gereksinimlerini belirlemek, gerekli iyileştirme etkinliklerine karar vermek için, çevre yönetiminin konusunu oluşturan çevre hakkında güncel ve güvenilir bilgiye sahip olmalıdır. Bu bilgi, çevre öğelerinin niceliksel ve niteliksel özelliklerini, çevre üzerindeki baskıların türlerini ve düzeylerini, bu baskıların yol açtığı çevre sorunlarım içermelidir. Böylece, çevresel bilgilere dayanarak uzun erimli ve tutarlı politikalar üretilebilecek; doğru kararlar verilecek ve uygun karışma araçları seçilebilecektir. Çalışmada, Türkiye'deki çevre yönetimi dizgesinin çevresel bilgi üretme, işleme, biriktirme ve karar alma düzeneklerine sunabilme kapasitesi ile varolan bilgileri politika üretme, uygulama ve değerlendirme aşamalarında kullanabilme becerisi araştırılmıştır. Ancak, çevre yönetiminin bu işlevleri karşılayacak dizgesel bir bilgi sağlama aracından yoksun olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, çevre yönetiminin karar alma, planlama, ÇED ve katılım gibi süreçlerinde, ayrıca, hizmetlerin etkinleştirilmesinde yararlanabileceği dizgesel bir çevresel bilgi üretme aracı olarak çevre envanteri önerilmiştir. Çevre envanteri hem ülke düzeyinde hem de iller düzeyinde hazırlanmalıdır. Bütünsel bir ülke çevre envanteri üretilmesinin yolu da iller düzeyinde hazırlanmış envanterlerin çevre öğeleri ve sorunları düzleminde bütünleştirilmesidir. Çalışmada bir örnek olarak, Aydm İH için bir çevre envanteri hazırlanmıştır. Bu envanter ildeki çevre değerlerinin niceliksel ve niteliksel özelliklerini belirlemeyi, varolan çevre sorunlarım adlandırmayı ve tanımlamayı, sorunların nedenlerini saptamayı ve çözümlemeyi amaçlamıştır. 352
Özet (Çeviri)
SUMMARY Environmental protection and prevention of environmental degradation are one of the most important problems of our age. An environmental management system, which are based on the restorative, protective and developmental environment policies, is needed to solve environmental problems. Environmental decision-makers should access to the current and reliable information about the environment for determining the necessities of restoration, protection and development and for deciding the necessary improvement activities. This information should include the qualitative and quantitative features of the environmental elements, the types and the levels of environmental pressures and the environmental problems caused by those pressures. Hence, the long term coherent policies and the right decisions will be made; and the suitable intervention tools will be chosen by relying the environmental information. In this study, productive, processional, accumulative and decisive capacity of the environmental management system regarding environmental information, and its competence of using the existing information in decision-making, implementation and assessment levels were examined. However, it has been recognized that the environmental management system lacks systemic information providing tools for fulfilling those functions. For that reason, the concept of environmental inventory is introduced for the important dimensions of the environmental management, like decision-making, planning, environmental impact assessment and participation. It is also believed that the environmental inventory is a systemic environmental information production tool used for increasing the efficacy of the services. Environmental inventories should be made both at the national and the provincial level. The way of making an integral national environmental inventory is integrating provincial inventories on the basis of environmental elements and problems. The environmental inventory of Aydın Province is made as an example in this study. It aims to determine the qualitative and quantitative features of environmental elements in Aydın Province, to identify the existing environmental problems and the reasons of them and to find solutions to those problems. 353