Yağlı pankreas saptanan çocukların klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical and laboratory characteristics of children with fatty pancreas
- Tez No: 945758
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DERECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yağlı Pankreas Saptanan Çocukların Klinik ve Laboratuvar Özelliklerinin Değerlendirilmesi Amaç: Pankreas yağlanması pankreas dokusunda yağ birikimi ile ortaya çıkan bir durumdur. Pankreas yağlanması obezite başta olmak üzere malnutrisyon, konjenital hastalıklar, ilaçlar, viral enfeksiyonlar ve demir birikimi gibi çeşitli faktörlerle ilişkilidir. Bu çalışmada, çocukluk çağında pankreas yağlanmasının klinik ve laboratuvar bulgularını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç- Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, retroprospektif olup, çalışmamıza Ağustos 2019–Ağustos 2023 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenterolojisi Polikliniğine başvuran, 0-18 yaş arası, herhangi bir nedenle abdomen ultrasonografi (USG) görüntülemesi yapılıp pankreas dokusunda yağlanma saptanan çocuklar dahil edildi. Abdomen ultrasonografi görüntülemesinde pankreasta yağlanması olan çocukların demografik verileri yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), laboratuvar verileri aspartat transaminaz (AST), alanin transaminaz (ALT), trigliserid, total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL ), düşük dansiteli lipoprotein (LDL ), çok düşük dansiteli lipoprotein (VLDL), amilaz, lipaz, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP), interlökin-6 (IL-6), tam kan sayımı parametreleri, diğer radyolojik görüntülemeleri, eşlik eden hastalıkları incelendi. Bulgular: Toplam 13.386 hastanın geriye dönük abdomen USG verileri değerlendirildi, 452 (%3,37) çocukta yağlı pankreas (YP) tespit edildi. Çocukların yaş ortalaması 12,1±3,6 yıl olup, %50,7'si erkek, %49,3'ü kızdı. VKİ'ne göre çocukların %44,7'si obez, %24,4'ü morbid obez olarak sınıflandırıldı. Pankreas yağlanması tespit edilen çocukların %76,8 yağlı karaciğer, %69,1 obezite, %11,2 insülin direnci, %7,8 hipertansiyon, %7,6 transaminaz yüksekliği, %6,8 hipotiroidi saptandı. Hem yağlı pankreas hem obezitesi olan 306 çocuk (% 69,1) vardı. Bu çocukların %95,7'sinde eşlik eden karaciğer yağlanması; %16,3'ünde eşlik eden insülin direnci; ayrıca %3,8'inde obezite + insülin direncine eşlik eden hipertansiyon tespit edildi. Çocukların %38,9'unda ALT değerleri, %35,7'sinde AST değerleri yüksek tespit edildi. Yüksek olan ALT ortalama değeri 87,7±105,3 U/L ortanca değeri 55,5 (30-823) U/L bulundu, yüksek olan hastaların AST ortalama değeri 95,2±66,4 U/L ortanca değeri 78,0 (26-590) U/L bulundu. Çocuklarda anlamlı amilaz ve lipaz yüksekliği saptanmadı. Değerlendirilen HbA1c ve diğer sonuçlara göre %22,8'inde prediyabet %2,5'inde diyabet tespit edildi. Çocukların hiçbirinde pankreas fonksiyon bozukluğu veya pankreas yetmezliği bulgusu yoktu. Sonuç: Çalışmamızda Ağustos 2019–Ağustos 2023 yılları arasında çocuk gastroenterolojisi kliniğine başvuran ve herhangi bir nedenle USG yapılan çocuklarda %3,37 oranında YP tespit edildi. YP'a eşlik eden klinik durumlar sıklık sırasına göre karaciğer yağlanması, obezite, insülin direnci, hipertansiyon olarak sıralandı. Bulgularımıza göre pankreas yağlanmasının pankreas fonksiyonlarında ve klinikte olumsuz bir etkisi tespit edilmemiş olmakla birlikte, YP'ın erken tespiti ve yönetimi, gelişebilecek mikro/makro komplikasyonlar ve ilişkili metabolik etkilerinin önlenmesi açısından önemlidir. Bu konuda daha geniş çaplı çalışmaların yapılması önemli ve gereklidir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Clinical and Laboratory Characteristics of Children with Fatty Pancreas Objective: Pancreatic steatosis is a condition characterized by fat accumulation in the pancreatic tissue. It is associated with various factors, including obesity, malnutrition, congenital diseases, medications, viral infections, and iron accumulation. In this study, we aimed to evaluate the clinical and laboratory findings of pancreatic steatosis in childhood. Materials and Methods: Our study is a single-center, cross-sectional, retrospective-prospective study. Children aged 0-18 years who visited the Pediatric Gastroenterology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between August 2019 and August 2023 and underwent abdominal ultrasonography (USG) for any reason, with subsequent detection of pancreatic steatosis, were included in the study. Demographic data (age, sex, height, weight, body mass index (BMI)), laboratory parameters (aspartate transaminase (AST), alanine transaminase (ALT), triglycerides, total cholesterol, high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), very low-density lipoprotein (VLDL), amylase, lipase, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), interleukin-6 (IL-6), complete blood count parameters), additional radiological findings, and comorbidities of children with pancreatic steatosis on abdominal USG were examined. Results: A total of 13,386 patients' retrospective abdominal USG data were evaluated, and fatty pancreas (FP) was detected in 452 (3.37%) children. The mean age of the children was 12.1±3.6 years, with 50.7% being male and 49.3% female. Based on BMI, 44.7% of the children were classified as obese and 24.4% as morbidly obese. Among children with pancreatic steatosis, 76.8% had fatty liver, 69.1% had obesity, 11.2% had insulin resistance, 7.8% had hypertension, 7.6% had elevated transaminases, and 6.8% had hypothyroidism. A total of 306 children (69.1%) had both fatty pancreas and obesity. Among these children, 95.7% had concomitant fatty liver, 16.3% had insulin resistance, and 3.8% had obesity + insulin resistance accompanied by hypertension. ALT levels were elevated in 38.9% and AST levels in 35.7% of the children. The mean ALT level among those with elevated values was 87.7±105.3 U/L, with a median of 55.5 U/L (range: 30-823 U/L), while the mean AST level was 95.2±66.4 U/L, with a median of 78.0 U/L (range: 26-590 U/L). No significant elevations in amylase or lipase levels were detected. Based on HbA1c and other laboratory results, 22.8% of the children had prediabetes, and 2.5% had diabetes. None of the children had findings of pancreatic dysfunction or insufficiency. Conclusion: In our study, pancreatic steatosis (PS) was detected at a rate of 3.37% among children who presented to the pediatric gastroenterology clinic and underwent ultrasound (USG) for any reason between August 2019 and August 2023. The clinical conditions accompanying PS, in order of frequency, were hepatic steatosis, obesity, insulin resistance, and hypertension. According to our findings, pancreatic steatosis did not have a negative impact on pancreatic function or clinical outcomes. However, early detection and management of PS are crucial for preventing potential micro/macro complications and associated metabolic effects. Further large-scale studies on this subject are important and necessary.