Matematik eğitiminde ters yüz öğrenme modeli ve teknoloji üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of studies on the flipped learning model and technology in mathematics education
- Tez No: 945767
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BALTACI, DOÇ. DR. YASEMİN KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ters yüz öğrenme modeli, geleneksel yöntemlerin ters hale getirilmesi ile oluşur. Matematik eğitimi içerisinde ters yüz öğrenme modeli, öğrencilerin konuları evde öğrenmeleri ve sınıf ortamında öğretmen ve arkadaşlarıyla etkileşime girerek uygulamalı etkinlikler gerçekleştirmeleri esasına dayanır. Özellikle matematik gibi soyut kavramların yoğun olduğu derslerde, sınıf içi zamanın uygulamalara ayrılması, öğrenme sürecinin somutlaştırılması ve kalıcılığının artırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Ters yüz öğrenme modelinin temel bileşenlerinden biri ise teknoloji kullanımının entegrasyonudur. Son yıllarda teknolojik imkânların gelişmesi ve özellikle COVID-19 pandemisi sürecinde eğitimin çevrim içi ortamlara taşınması, bu modelin yaygınlaşmasını ve benimsenmesini hızlandırmıştır. Bu araştırma, matematik eğitiminde ters yüz öğrenme ve teknoloji temalı yayınların bibliyometrik analizini gerçekleştirmeyi; alandaki güncel eğilimleri belirlemeyi ve gelecekteki araştırmalar için yönlendirici bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama modelinde tasarlanmış ve veri kaynağı olarak Scopus veri tabanı kullanılmıştır. Bu kapsamda 2012–2024 yılları arasında yayımlanmış toplam 167 araştırma makalesi analiz edilmiştir. Yapılan analizler, TYÖM'e yönelik akademik ilginin özellikle 2020 yılı itibarıyla COVID-19 pandemisinin etkisiyle büyük ölçüde arttığını göstermiştir. Pandemi süreciyle birlikte çevrim içi eğitimin yaygınlaşması, teknoloji destekli öğretim yöntemlerinin önem kazanmasına ve TYÖM'e yönelik yayın sayısının artmasına neden olmuştur. TYÖM'ün çevrim içi öğrenme, aktif öğrenme ve bilgisayar destekli öğretim gibi kavramlarla güçlü ilişkiler kurduğu; ABD, Çin ve Tayvan gibi ülkelerin hem üretkenlik hem de uluslararası iş birliği açısından merkezî konumda yer aldığı belirlenmiştir. Ayrıca, Bergmann, Bishop ve Abeysekera gibi yazarların literatürde yönlendirici roller üstlendikleri ve TYÖM'ün zaman içerisinde disiplinler arası bir yapıya evrildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The flipped learning model is formed by reversing traditional instructional methods. In the context of mathematics education, the flipped learning model is based on the principle that students learn the content at home and engage in interactive, hands-on activities with their teachers and peers during class time. Allocating classroom time for applications is particularly important in subjects like mathematics, which involve abstract concepts, as it helps make the learning process more concrete and lasting. One of the fundamental components of the flipped learning model is the integration of technology. In recent years, the development of technological tools and the shift to online education during the COVID-19 pandemic have accelerated the adoption and dissemination of this model. This study aims to conduct a bibliometric analysis of publications on flipped learning and technology in mathematics education, to identify current trends in the field, and to provide guidance for future research. The study was designed using the descriptive survey model, one of the qualitative research methods, and the Scopus database was used as the data source. A total of 167 research articles published between 2012 and 2024 were analyzed. The findings reveal a significant increase in academic interest in flipped learning, especially after 2020, as a result of the COVID-19 pandemic. The shift to online education during this period has heightened the relevance of technology-supported instructional methods and led to an increase in publications on the subject. The model was found to be strongly associated with concepts such as online learning, active learning, and computer-assisted instruction. The United States, China, and Taiwan emerged as central countries in terms of productivity and international collaboration. Additionally, scholars such as Bergmann, Bishop, and Abeysekera were identified as key contributors, and the flipped learning model has evolved into an interdisciplinary approach over time.