Glioblastome multiforme beyin tümörlü hastaların kan ve dokuörneklerinde netosis biyobelirteçlerinin araştırılması
Investigation of netosis biomarkers in blood and tissue samples of patients with glioblastome multiforme brain tumor
  1. Tez No: 945771
  2. Yazar: AYKUT İLİKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Glioblastoma Multiforme (GBM), merkezi sinir sisteminin en agresif ve kötü prognozlu primer malign tümörüdür. Son yıllarda immün mikroçevredeki düzenleyici mekanizmaların tümör progresyonundaki rolü giderek daha fazla önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, GBM hastalarında tümör dokusu ve serum örneklerinde NETosis ile ilişkili biyobelirteçlerin (Peptidil Arginin Deiminaz 4 (PAD4), Myeloperoksidaz (MPO), Nötrofil Elastaz (NE) ve Sitrülinlenmiş Histon H3 (H3)) düzeylerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve bu belirteçlerin tümör biyolojisindeki olası rollerini istatistiksel analizlerle ortaya koymaktır. Prospektif tasarlanan bu çalışmada, GBM tanısı almış hastalardan cerrahi rezeksiyon sırasında tümör dokusu ve eş zamanlı venöz kan örnekleri alınarak santrifüj edilmiş ve serum fazı analizlerde kullanılmak üzere ayrılmıştır. NETosis biyobelirteçlerinin düzeyleri, immünohistokimya ve ELISA yöntemleriyle ölçülmüş; elde edilen veriler klinik, histopatolojik ve hematolojik parametrelerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, tanı ve prognoz açısından biyobelirteçlerin ayırt ediciliği ROC analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma Multiforme (GBM) is the most aggressive and poor-prognosis primary malignant tumor of the central nervous system. In recent years, the role of regulatory mechanisms within the immune microenvironment in tumor progression has gained increasing attention. This study aims to comparatively evaluate the levels of NETosis-associated biomarkers Peptidyl Arginine Deiminase 4 (PAD4), Myeloperoxidase (MPO), Neutrophil Elastase (NE), and Citrullinated Histone H3 (H3)) in tumor tissue and serum samples of patients with GBM, and to elucidate their potential roles in tumor biology through statistical analyses. In this prospectively designed study, tumor tissue and simultaneous venous blood samples were obtained from patients diagnosed with GBM during surgical resection. Blood samples were centrifuged, and the serum phase was separated for analysis. The levels of NETosis biomarkers were measured using immunohistochemistry and ELISA methods, and the resulting data were compared with clinical, histopathological, and hematological parameters. Additionally, the diagnostic and prognostic discriminatory power of the biomarkers was evaluated using ROC analysis.