Alt solunum yolu enfeksiyonu ön tanılı hastalarda Pneumocystis jirovecii sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of Pneumocystis jirovecii in patients with pre-diagnosis of lower respiratory tract infection
  1. Tez No: 945774
  2. Yazar: HASAN SAİD YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN BORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Pneumocystis pnömonisi (PCP) Pneumocystis jirovecii mantarının etken olduğu ciddi bir enfeksiyondur. HIV/AIDS ya da kortikosteroid kullanımı gibi nedenlerle immünite zayıfladığında ölümcül bir pnömoniye neden olabilir. HIV/AIDS hastalarında PCP insidansı antiretroviral terapi (ART) ile günümüzde dünya çapında azalmıştır fakat hala ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Çalışmamızda 01.09.2019-01.10.2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran ve BAL örneklerinden Pneumocystis jirovecii PCR isteği yapılan alt solunum yolu enfeksiyonu ön tanılı hastalara Tıbbi Parazitoloji Bilim Dalı moleküler laboratuvarı kayıt defterleri aracılığıyla, hastane bilgi işlem sistemleri tarafından doğrulanarak geriye dönük olarak ulaşıldı. 503 hastanın cinsiyeti ve yaşları; ek olarak PCR sonucu pozitif olan 36 hastanın altta yatan hastalıkları, HIV durumları, PCR CT değerleri, PCP/kolonizasyon ayrımı, kortikosteroid ve immünsupresan ilaç kullanımları, hastaneye geliş şikayetleri, koenfeksiyonları, antibiyotik-destek tedavileri, hemogram (lökosit, nötrofil ve lenfosit sayıları) sonuçları ve radyolojik görüntülerin yorumları doğrudan hastane bilgi işlem sistemlerinden edinildi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; SPSS 28.00 programı kullanıldı. Çalışmamızda 503 hastanın 36'sında (%7,2) Pneumocystis jirovecii PCR pozitif saptandı. Pozitif hastalar PCP/kolonizasyon, HIV pozitif/HIV negatif immünsupresif hastalar ve mortaliteye göre alt gruplar oluşturularak demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerine göre karşılaştırıldı. PCR pozitif grubun PCR negatif gruptan, PCP hastalarının kolonizasyon grubundan, HIV pozitif hastaların HIV negatif hastalardan daha genç olması anlamlı bulundu. PCP grubunun fungal yükünün daha yüksek olduğu görülse de sadece HIV pozitif PCP hastalarında anlamlı olarak yüksek bulundu. PCP en sık hematolojik malignite ve AIDS hastalarında görüldü. En yüksek oranda CMV enfeksiyonun eşlik ettiği görülse de bu durum anlamlı bulunmadı. HIV negatif grup mortalite açısından incelendiğinde yoğun bakıma yatan, kortikosteroid ve solunum desteği tedavileri alan hastalarda mortalitenin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Pneumocystis pneumonia (PCP) is a rare, serious lung infection caused by the fungus Pneumocystis jirovecii. Most people with PCP have a weakened immune system due to a medical condition, like HIV, or from medication, like corticosteroids. During the 1980s, clusters of PCP were one of the first signs of the HIV/AIDS epidemic. Since then, PCP in people living with HIV has decreased substantially due to antiretroviral therapy. However, it still maintains its importance as a serious public health problem. In our study, patients with a preliminary diagnosis of lower respiratory tract infection who applied to Istanbul University Faculty of Medicine Hospital between 01.09.2019 and 01.10.2023 and who had a Pneumocystis jirovecii PCR request from their BAL samples were reached retrospectively through the registry books of the Medical Parasitology Department molecular laboratory, verified by the hospital information processing systems. The gender and age of 503 patients; additionally, the underlying diseases, HIV status, PCR CT values, PCP/colonization distinction, corticosteroid and immunosuppressant drug use, hospital admission complaints, co-infections, antibiotic-supportive treatments, hemogram (leukocyte, neutrophil and lymphocyte counts) results and radiological image interpretations of 36 patients with positive PCR results were obtained directly from the hospital information processing systems. SPSS 28.00 program was used for statistical evaluation of the data. In our study, 36 out of 503 patients (7.2%) were found to be Pneumocystis jirovecii PCR positive. Positive patients were compared according to demographic, clinical and laboratory characteristics by creating subgroups PCP/colonization, HIV positive/HIV negative immunosuppressive patients and mortality. It was found significant that the PCR positive group was younger than the PCR negative group, the PCP patients were younger than the colonization group, and the HIV positive patients were younger than the HIV negative patients. Although the fungal load was higher in the PCP group, it was found to be significantly higher only in HIV positive PCP patients. PCP was most commonly seen in patients with hematological malignancies and AIDS. CMV infection was the most common but this was not found to be significant. When the HIV-negative group was examined in terms of mortality, mortality rate was significantly higher among those admitted to intensive care and receiving corticosteroids and respiratory therapy.