Atatürk dönemi orman ve ağaçlandırma faaliyetleri(1923-1938)
Forest and afforestation activities during the Atatürk period (1923-1938)
  1. Tez No: 945779
  2. Yazar: ZEYNEP SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEVER ESİN DERİNSU DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Milli Mücadele döneminden itibaren Türkiye Cumhuriyeti, her alanda gelişmek ve ilerlemek adına etkin bir çalışma içerisinde olmuştur. Bu bağlamda, servet olarak görülen ormanlara da ayrı bir önem verilmiştir. Orman ürünleri işlevleri ve kullanım alanları bakımından büyük zenginlik kaynağı sayılmıştır. Toplumsal hafızada; orman ve ağaçlandırma konusunda, bir bilincin ve kültürün oluşması için büyük gayret sarf edilmiştir. Cumhuriyet dönemi hükümetleri yasama yoluyla ormancılık alanına katkı sunmaya çalışmışlardır. 1923-1938 tarihleri arası dönem orman yasaları ile beraber, düzeni ve planlı ormancılığa geçişin temellerini oluşturmuştur. Devletçi politikalar izlenerek ormanlar; siyasi, iktisadi, hukuki ve sosyal alanlarda kalkındırılmaya çalışılmıştır. Bu dönemde yapılan orman ve ağaçlandırma çalışmaları, yabancı uzmanların destekleri ve orman teşkilatlanması ile gerçekleşmiştir. Orman Genel Müdürlüğü kurularak, ülke genelindeki orman işleri ve işletmeleri kontrol altına alınmıştır. Mevcut olan orman ve ağaç floryasının korunması ve aynı zamanda yeni ormanlık alanların oluşturulması amacıyla bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Ormancılık alanında uzman ve teknik eleman yetiştirilebilmek amacı ile okullar açılmıştır. Aynı dönemde, yurt dışına da öğrenciler gönderilerek bu alandaki açık kapatılmaya çalışılmıştır. Ağaçlandırma faaliyetleri kapsamında çiftlikler ve fidanlıklar kurulmuştur. 1937 tarihi Türk ormancılığının dönüm noktası olmuştur. 3116 Sayılı Orman Yasası ile kapsamlı bir hukuki temel oluşturulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin, Osmanlı Devleti'nden aldığı orman mirasını; planlı, modern ve sistematik bir zemine taşıdığı süreç, tarihsel boyutlarıyla ele alınmış olup; Atatürk Orman Çiftliği, Millet Bahçeleri, Orman İşletmeleri, Türkiye Ağaç Koruma Cemiyeti vb. konular bunlara örnek teşkil etmektedir. Yasal ve kurumsal düzenlemeler yapılarak, devletin ormancılık alanındaki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Orman ve ağaçlandırma çalışmalarının, toplumu ilgilendiren sosyolojik boyutu da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the period of the National Struggle, the Republic of Turkey has been actively working to develop and progress in every field. In this context, forests, considered as wealth, were also given special importance. Forest products have been regarded as a significant source of wealth in terms of their functions and areas of use. Great efforts have been made to create awareness and culture regarding forests and afforestation in the collective memory of society. The governments of the Republic period tried to contribute to the forestry sector through legislation. The period between 1923 and 1938 laid the foundations for a transition to orderly and planned forestry with the enactment of forest laws. By following statist policies, forests were attempted to be developed in political, economic, legal, and social areas. Afforestation and forestation efforts during this period were carried out with the support of foreign experts and forest organizations. The General Directorate of Forestry was established to control forest operations and activities nationwide. Scientific studies were conducted to protect the existing flora and forest resources and to create new forested areas. Schools were opened to train experts and technical personnel in the field of forestry. During the same period, students were also sent abroad to address the gap in this field. As part of afforestation activities, farms and nurseries were established.The year 1937 became a turning point for Turkish forestry. With the enactment of the Forest Law No. 3116, a comprehensive legal basis was established. The process in which the Republic of Turkey carried the forest legacy inherited from the Ottoman Empire to a planned, modern, and systematic ground is addressed from a historical perspective. Atatürk Forest Farm and National Gardens in various cities are examples of this effort. Legal and institutional arrangements were made to highlight the state's impact on the forestry sector. The sociological aspect of forestation and afforestation activities, which concern society, has also been examined.