Okul öncesi dönem çocuklarının yaratıcı düşünme becerilerinin etkileşimli kitap okuma etkinlikleri aracılığıyla incelenmesi
Exploring preschool children's creative thinking skills through dialogic reading practices
  1. Tez No: 945780
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AYDIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklarının yaratıcı düşünme becerilerini etkileşimli kitap okuma etkinlikleri sürecinde nasıl kullandıklarını ve bu becerileri nasıl bireysel ve iş birlikçi biçimde ortaya koyduklarını incelemektedir. Araştırmada öncelikle Türkiye'de çok satan çocuk kitapları belirlenmiş, ardından bu kitaplar araştırmacılar tarafından geliştirilen bir yaratıcı düşünme değerlendirme formu aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda yaratıcı düşünme potansiyeli en yüksek ve en düşük beşer kitap seçilerek, bu kitaplarla etkileşimli okuma uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar sırasında çocukların verdikleri sözel tepkiler ve grup içi etkileşimleri video kayıtları üzerinden analiz edilmiştir. Bulgular, kitapların yaratıcı düşünme düzeyleri fark etmeksizin etkileşimli okuma etkinliklerinin çocukların yaratıcı düşünme becerilerini desteklediğini; özellikle özgün fikir üretme, farklı çözüm yolları sunma ve düşüncelerini sosyal etkileşim yoluyla geliştirme yönünde zengin fırsatlar sunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çocukların yalnızca bireysel olarak değil, birlikte düşünme ve anlam kurma süreçleri içinde de yaratıcı tepkiler verdikleri gözlemlenmiştir. Bu yönüyle çalışma, erken çocukluk eğitiminde yaratıcı düşünmenin sosyal yönüne dikkat çekmekte; öğretmenler, yazarlar ve program geliştiriciler için çocuk kitapları aracılığıyla yaratıcı düşünmeyi desteklemenin yollarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study explores how preschool children use and express creative thinking skills during dialogic reading sessions, both individually and collaboratively. The research first identified the best-selling children's books in Türkiye, which were then evaluated using a researcher-developed rubric focusing on creative thinking elements. Based on this evaluation, five books with the highest and five with the lowest creative thinking potential were selected for implementation. Dialogic reading activities were carried out using these books, and children's verbal responses and peer interactions were analyzed through video recordings. The findings reveal that dialogic reading supports children's creative thinking by providing opportunities to generate original ideas, propose alternative solutions, and develop thoughts through social interaction. Furthermore, children demonstrated creative responses not only individually but also through shared meaning-making and collaborative thinking processes. This study emphasizes the social nature of creativity in early childhood education and provides insights for educators, authors, and curriculum designers on how to foster creative thinking through children's literature.