Kistik fibrozis tanılı çocuğu olan ebeveynlerin oluşturduğu sanal topluluklar üzerinden çevrimiçi paylaşımlarının netnografik yöntemle incelenmesi
Examining the online sharings of parents with children diagnosed with cystic fibrosis through virtual communities using netnographic method
- Tez No: 945795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE KARAKUL, PROF. DR. DUYGU SÖNMEZ DÜZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Kistik Fibrozis tanılı çocuğu olan ebeveynlerin sanal topluluklar üzerinden çevrimiçi (online) platformlarda Kistik Fibrozis tanı, tedavi, yan etkileri, destek arayışları, duygu ve düşünce paylaşımları, deneyimleri, kendilerini nasıl ifade ettiklerini tanımlamak ve özgün verilerin pediatri hemşireliğinde bakım kalitesini yükseltmede kullanılmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 01/06/2024-20/05/2025 tarihleri arasında nitel araştırma türlerinden biri olan netnografi yöntemi kullanılarak çevirim içi platformlar aracılığıyla paylaşım yapan ebeveynler ile gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini Kistik Fibrozis tanılı çocuğu olan anne ve babaların bulunduğu çevrimiçi sanal ortam olan“facebook”ve instagram“ üzerindeki araştırma sorularına uygun içerik bulunabileceği, aktif paylaşım yapan ve üye sayısı fazla olan ”kistikfibrozisicinsesimizol“ alan isimli ”Kistik Fibrozis Derneği“ nin forum sayfası oluşturmuştur. Araştırma süresi boyunca ebeveynlerin duygusal, fiziksel ve sosyal paylaşımları birbirinden farklı ifadeler ile tekrar ettikleri fark edilmiş ve yapılan paylaşımlar kendi içerisinde sınıflandırılmıştır. Elde edilen verilerin sınıflandırılmasında aynı konu üzerindeki birbirinden farklı ifadeler kendi içerisinde alt kodlara bölünerek ortak bir noktada gösterilmeye çalışılmıştır. Bu alt sınıflandırma sistemleri oluşturulurken nitel veri analizi programı MAXQDA Analytic Pro 12 (release 12.3.1) kullanılmıştır. Çalışmada yapılan analizde ”Anne ve Babaların Kistik Fibrozis Hastalığı ile İlgili Düşünceleri“, ”Anne ve Babaların Tedavi ile İlgili Düşünceleri“, ”Anne ve Babaların Bakım Süreci ile İlgili Düşünceleri“ ve ”Anne ve Babaların Destek Süreci ile İlgili Düşünceleri" olmak üzere 4 farklı tema elde edilmiştir. Pediatri hemşiresinin, Kistik Fibrozis tanılı çocukların ebeveynlerine bu alanlarda eğitim ve danışmanlık vererek destek vermesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify how parents of children diagnosed with Cystic Fibrosis share their Cystic Fibrosis diagnosis, treatment, side effects, support searches, feelings and thoughts, experiences, and how they express themselves on online platforms through virtual communities and to ensure that original data is used to improve the quality of care in pediatric nursing. The research was conducted between 01/06/2024-20/05/2025 with parents who shared via online platforms using the netnography method, one of the qualitative research types. The sample of the study was formed by the forum page of the“Cystic Fibrosis Association”named“kistikfibrosisisinsesimizol”, which is an online virtual environment where mothers and fathers with children diagnosed with Cystic Fibrosis can find content suitable for the research questions on“Facebook”and“Instagram”, which are active sharing platforms and have a large number of members. During the research period, it was noticed that parents repeated emotional, physical and social sharing with different expressions and the shares were classified within themselves. In the classification of the obtained data, different expressions on the same subject were divided into subcodes and tried to be shown at a common point. The qualitative data analysis program MAXQDA Analytic Pro 12 (release 12.3.1) was used while creating these sub-classification systems. In the analysis conducted in the study, 4 different themes were obtained as“Mothers' and Fathers' Thoughts on Cystic Fibrosis Disease”,“Mothers' and Fathers' Thoughts on Treatment”,“Mothers' and Fathers' Thoughts on the Care Process”and“Mothers' and Fathers' Thoughts on the Support Process”. It is recommended that pediatric nurses support parents of children diagnosed with Cystic Fibrosis by providing education and counseling in these areas.