Sağlık iletişimi sorunlarının sağlık hizmeti talep erteleme davranışı ile ilişkisi üzerine bir çalışma: Konya ili örneği
A study on the relationship of health communication problems with health service demand postponement behavior: The case of Konya province
  1. Tez No: 945803
  2. Yazar: ŞEYDA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı: Çalışmada, Konya ilinde yaşayan bireylerin tecrübe ettiği sağlık iletişimi sorunlarının sağlık hizmeti taleplerini erteleme davranışları arasındaki ilişkiyi açıklamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Konya ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğünün belirlenebilmesi amacıyla Coşkun ve ark (2015) tarafından oluşturulan belirli evrenler için kabul edilebilir örnek tablosu temel alınmıştır. Buna göre çalışmanın örneklem büyüklüğü en az 384 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın genellenebilirliğini arttırabilmek için anketi eksik veya hatalı dolduran bireyler haricinde 487 kişiden toplanan veriler kullanılmıştır. Çalışma kapsamında oluşturulan anket formunda Yeşildal ve ark (2021) tarafından geliştirilip, geçerlik ve güvenirlik testleri yapılmış olan Sağlık İletişimi Sorunları Ölçeği ve Söyler ve ark (2022) tarafından geliştirilip, geçerlik ve güvenirlik testleri yapılmış olan Sağlık Hizmeti Talep Erteleme Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiki olarak analiz edilebilmesi için IBM SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan korelasyon analizi sonucunda, sağlık iletişimi sorunları ile bireylerin sağlık hizmeti talep erteleme davranışları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişkideki etki büyüklüklerinin belirlenebilmesi için gerçekleştirilen regresyon analizi sonucunda bireylerin sağlık hizmeti talep erteleme davranışının %12.1'lik kısmının sağlık iletişimi sorunları tarafından açıklandığı belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, sağlık iletişimi sorunları ile bireylerin sağlık hizmeti talep erteleme davranışları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, sağlık kurumlarında etkili bir iletişimin sağlık hizmetlerinin etkinliği ve bireylerin sağlık yönetimi üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the Study: The purpose of the study is to explain the relationship between the health communication problems experienced by individuals living in Konya and their behavior of delaying demands for health services. Materials and Methods: The population of the study consists of individuals aged 18 and above living in Konya. In order to determine the sample size, the acceptable sample table for specific populations created by Coşkun et al. (2015) was used as a reference. According to this, the sample size for the study was determined to be at least 384. To increase the generalizability of the research, data collected from 487 individuals, excluding those who filled out the survey incompletely or incorrectly, were used. In the survey form developed for the study, the Health Communication Problems Scale, which was developed by Yeşildal et al. (2021) and has undergone validity and reliability tests, and the Health Service Demand Postponement Behavior Scale, developed by Söyler et al. (2022) and also subjected to validity and reliability tests, were used. IBM SPSS 20 statistical software was used to analyze the data obtained in the study. Findings: As a result of the correlation analysis, a significant relationship was found between health communication problems and individuals' behavior of postponing healthcare service demands. To determine the effect size of this relationship, a regression analysis was conducted, revealing that 12.1% of individuals' healthcare service demand postponement behavior could be explained by health communication problems. Conclusion: This study has shown that there is a significant relationship between health communication problems and individuals' delay in seeking healthcare services. The study highlights the positive effects of effective communication in healthcare institutions on the effectiveness of healthcare services and individuals' health management.