Felsefi danışmanlık açısından mutluluk kavramının analizi
Analysis of the concept of happiness in terms of philosophical counseling
- Tez No: 945804
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLLATİF TÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
İnsanlık tarihi boyunca mutluluk, varoluşsal bir arayışın merkezinde yer alan ve neredeyse bütün felsefi düşünce sistemlerinde temel bir problem olarak ele alınmış bir kavramdır. Kadim zamanlardan bu yana bireylerin en çok ihtiyaç duyduğu ve ulaşmak için çaba sarf ettiği bir değer olan mutluluk, günümüzde anlam kaymalarına uğrayarak daha çok haz, sevinç, keyif ve neşe gibi gelip geçici duygularla karıştırılmakta, bu nedenle de kalıcılığını yitirerek bireysel ve toplumsal düzlemde bir sorun haline gelmektedir. Klasik felsefi gelenekte mutluluk; erdemli bir yaşamın, ruhsal olgunluğun ve yaşam sanatının nihai amacı olarak değerlendirilirken, günümüzde haz merkezli, tüketim odaklı ve performansa dayalı bir anlayışla yeniden tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin mutluluğa ilişkin düşünsel yönelimlerini, kavrama yükledikleri anlamları ve bu anlamların kalıcılık düzeylerini ahlak felsefesi kuramlarından çıkardığımız ilkelerden hareketle felsefi danışmanlık perspektifinden incelemektir. Özellikle günümüzde mutluluğun psikolojik, toplumsal ve ekonomik dinamiklerle nasıl dönüştüğü, bireyin içsel tatmin ve ruhsal bütünlüğü bağlamında ne gibi sonuçlar doğurduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. Tez, bireyin mutluluğu yalnızca haz odaklı değil, aynı zamanda erdem, özgürlük, otantiklik ve anlam gibi kavramlar ışığında yeniden düşünmesini sağlayacak bir felsefi danışmanlık süreci önermektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, happiness is a concept that has been at the centre of an existential quest and has been addressed as a fundamental problem in almost all philosophical systems of thought. Happiness, which has been a value that individuals need most and strive to attain since ancient times, is nowadays confused with transient emotions such as pleasure, joy, enjoyment and amusement, and for this reason, it loses its permanence and becomes a problem at the individual and social level. While in the classical philosophical tradition, happiness was considered as the ultimate goal of a virtuous life, spiritual maturity and the art of living, today it is redefined with a pleasure-centred, consumption-oriented and performance-based understanding. The main purpose of this study is to examine individuals' intellectual orientations towards happiness, the meanings they attribute to the concept and the permanence levels of these meanings from the perspective of philosophical counselling based on the principles derived from moral philosophy theories. Especially today, it is tried to analyse how happiness is transformed by psychological, social and economic dynamics and what kind of results it has in the context of the individual's inner satisfaction and spiritual integrity. The thesis proposes a philosophical counselling process that will enable the individual to rethink happiness not only in terms of pleasure, but also in the light of concepts such as virtue, freedom, authenticity and meaning.