Model tabanlı öğrenme ve argümantasyon destekli model tabanlı öğrenme yöntemlerinin öğrenciler üzerindeki etkisi
Model-based learning and the effect of argumentation supported model-based learning methods on students
  1. Tez No: 945802
  2. Yazar: TUĞBA GEÇGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmada Model tabanlı ve Argümantasyon destekli model tabanlı öğrenme yönteminin ses ve özellikleri konusunda kullanılmasının mevcut öğretim programına göre 6.sınıf ortaokul öğrencilerinin başarı, motivasyon, bilimsel süreç ve sorgulayıcı öğrenme becerilerine olan etkileri incelenmiştir. Karma araştırma deseni kullanılan çalışmaya Bursa ilinde devlet okulunda öğrenim gören toplam 77 öğrenci katılmıştır. Yarı deneysel yapılan çalışma 2 deney, 1 kontrol grubundan oluşmaktadır. Birinci deney grubu argümantasyon destekli model tabanlı öğrenme yöntemi (AMTÖ), ikinci deney grubu model tabanlı öğrenme yöntemi (MTÖ), kontrol gurubu mevcut öğretim programına. göre dersleri işlemiştir. Öğretmenin kullanacağı rehber dosyalar ve öğrencilerin çalışmalar yapacağı dosyalar ile yürütülen çalışma beş haftada tamamlanmıştır. Araştırmada nicel veriler toplanırken başarı ve bilimsel süreç beceri testler, fen dersi sorgulayıcı öğrenme becerileri ve öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonu ölçeği kullanılmıştır. Niteldeki verilerin toplanması için mülakatlar yapılmıştır ve öğrencilerin günlüklerine yazdıkları notlar toplanmıştır. AMTÖ yönteminin işlendiği birinci grubun ve MTÖ yönteminin işlendiği ikinci gruptaki öğrencilerin başarı ve fen dersine yönelik motivasyonlarında, geleneksel öğrenme yönteminin kullanıldığı kontrol grubuna göre anlamlı bir artışın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. AMTÖ yönteminin uygulandığı birinci deney grubunun bilimsel süreç becerilerinde, MTÖ ve mevcut öğretim programına göre derslerin yürütüldüğü kontrol grubuna göre anlamlı bir artışın olduğu tespit edilmiştir. Üç grubun Sorgulayıcı öğrenme becerilerine yönelik puanlarında gruplar arasında bir farklılık bulunamamıştır. AMTÖ ve MTÖ yöntemleriyle derslerin işlendiği sınıflardaki Öğrenci mülakatlarının ve günlüklerin analizi sonucu iki grupta benzer görüşler açığa çıkmıştır. Öğrenciler derslerin; eğlenceli, öğretici, düşünmeye zorladığı ve grup çalışması gerektirdiği ile ilgili yorumlarda bulunmuşlardır. Uygulamanın ilk derslerinde öğrencilerin zihinsel modellerini oluştururken ve grup çalışmalarında zorlandıklarını daha sonraki derslerde bu zorlukların azaldığı tespit edilmiştir. Uygulanan yöntemlerin öğrenciler üzerindeki çeşitli etkilerini tespit eden bu araştırmanın sonucunda, yöntemlerin diğer ders ve konu alanlarında nelere dikkat edilerek uygulanması gerektiği ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of using the Model-based and Argumentation-supported model-based learning method on sound and its characteristics on the achievement, motivation, scientific process and inquiry learning skills of 6th grade secondary school students according to the current curriculum were examined. A total of 77 students studying at a public school in Bursa participated in the study using a mixed research design. In the quasi-experimental study, two experiments and one control group were used. Argumentation-supported model-based learning method (AMTÖ) in the first experimental group, model-based learning method (MTÖ) in the second experimental group, and the current curriculum in the control group. Lessons were taught accordingly. Teacher lesson plans and student work. The study, carried out under the guidance of the papers, was completed in 5 weeks. In the research, achievement test, scientific process skills test, inquiry learning skills and motivation scale for science course were used as quantitative data collection tools, and interviews and student diaries were used as qualitative data collection tools. It was concluded that there was a significant increase in the success and motivation of the students towards science course in the first experimental group, where the MTÖ method was applied, and in the second experimental group, where the MTÖ method was applied, compared to the control group in which the traditional learning method was used. It was determined that there was a significant increase in the scientific process skills of the first experimental group, to which the MTÖ method was applied, compared to the control group, where the lessons were conducted according to the MTÖ and the current curriculum. No difference was found between the groups in the scores of the three groups regarding Inquiry learning skills. As a result of the analysis of student interviews and diaries in classes where courses were taught with AMTÖ and MTÖ methods, similar opinions were revealed in the two groups. Students of the courses; They commented that it was fun, instructive, forced to think and required group work. It was determined that in the first lessons of the application, the students had difficulties in creating mental models and in group work, but these difficulties decreased in the following lessons. As a result of this research, which determined the various effects of the applied methods on students, suggestions were made regarding what should be taken into consideration when applying the methods in other courses and subject areas.