Bir grup rehberliği programının öğretmenlerin disiplin anlayışına etkisi
The effect of agroup guidance program on teachers opinions of discipline
- Tez No: 94585
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın amacı, insancıl yaklaşıma dayalı olarak geliştirilen bir eğitim programının, öğretmenlerin disiplin anlayışları üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaçla, araştırmacı tarafından, öğretmenlerin disiplin anlayışlarını ölçmek amacıyla bir ölçek geliştirilmiştir (Öğretmen Disiplin Anlayışı Ölçeği). Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış, gerçekleştirilen faktör analizi sonucunda, ikisi otoriter disiplinle ve diğer ikisi demokratik disiplinle ilişkili olmak üzere dört faktör belirlenmiştir. Geliştirilmiş olan ölçek, Mamak Rehberlik ve Araştırma Merkezi'ne hizmet-içi eğitim amacıyla gelmiş olan 16 kişilik deney grubuna ve Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu'nda görev yapan 16 öğretmenden oluşan kontrol grubuna uygulanmıştır. Bundan sonra, deney grubuna, disiplin konusunda sekiz oturumluk bir eğitim programı verilmiş, uygulamadan sonra, Öğretmen Disiplin Anlayışı Ölçeği her iki gruba tekrar uygulanmıştır. Yapılan varyans analizleri sonucunda, kontrol grubunun ön-test ve son- test puanlan arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı, buna karşılık deney grubunun, otoriter disiplinle ilişkili olan iki alt ölçekten almış oldukları toplam puanların, son- testte anlamlı bir şekilde arttığı belirlenmiştir. Tüm ölçekten alınan toplam puanlar dikkate alındığında ise, yine deney grubunun son-test puanlarının, ön-test puanlarından daha yüksek olduğu ve bu farkın anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY The purpose of this experimental study was to investigate the effectiveness of the Discipline Training Program, developed according to Humanistic Approach, on elementary school teachers' discipline opinions. For this purpose, an instrument called“Teacher Discipline Opinion Scale”(TDOS) was developed by the researcher to examine the elementary school teachers' opinions on discipline. Firstly the validity and reliability studies of the scale were conducted and following the factor analysis four factors were emerged, two of which are related to authoritarian discipline and the other two to democratic discipline. TDOS was given to an experimental group of 16 participants who come from different elementary schools and attend to inservice program of Mamak Guidence and Research Center in Ankara. And a group of 16 teachers working for Ulubath Hasan Elementary School in Ankara was formed the control group and they were also filled in the scale. Total of eight week training program on discipline was applied experimental group. Finally, Teacher Discipline Belief Scale was again filled in by both experimental and control groups. The two-way variance analysis demonstrated that: a-)there were no difference pre-and post-test scores of the control group, b-) The experimental group's pre-and post-test scores differed on sub-scales of authoritarian discipline, c-) The pre and post-test scores of the experimental group was different.