İlkokullarda farklılaştırılmış öğretime ilişkin bir eylem araştırması
An action research on differentiated teaching in primary schools
  1. Tez No: 945855
  2. Yazar: YASEMİN ÖRTÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın amacı, farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının ilkokullarda Türkçe dersinde okuma anlama becerilerine nasıl yansıdığını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel yöntem takip edilmiş ve desen olarak eylem araştırması deseni seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu bir özel ilkokulda öğrenim görmekte olan 11'i kız 9'u erkek toplam 20 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Okuduğunu Anlama Beceri Testi, yarı yapılandırılmış görüşme formu, kişisel bilgi formu, günlükler, çalışma kağıtları aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan nitel veriler betimsel ve içerik analizi yöntemleriyle analiz edilirken nicel verilerin analizinde ise eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanılmıştır. Bu araştırma, farklılaştırılmış öğretime dayalı etkinliklerin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersinde okuduğunu anlama becerilerini anlamlı şekilde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Uygulamalar, öğrencilerin yalnızca bilişsel değil; duyuşsal ve sosyal alanlarda da gelişim göstermelerine katkı sağlamıştır. Öğrenciler bağımsız çalışma alışkanlığı kazanmış, Türkçe dersine karşı olumlu tutum geliştirmiş ve öğrenmeyi eğlenceli, anlamlı bir deneyim olarak algılamışlardır. Yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri, eylem planlarının oluşturulmasında rehber rolü üstlenmiş; öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına dayalı olarak esnek ve öğrenci merkezli öğretim süreçleri planlanmıştır. Frayer Diyagramı, Venn Şeması ve Hikâye Haritası gibi yöntemlerin kavramsal ve üst düzey düşünme becerilerini geliştirdiği belirlenmiştir. Uygulama sürecinde bazı öğrenciler zaman yönetimi ve yönergeleri takip etme gibi konularda zorluk yaşamış; buna yönelik yeniden yapılandırılmış eylem planları ile bu sorunların azaldığı gözlemlenmiştir. Araştırmada yaratıcı, oyun temelli ve iş birliğine dayalı etkinliklerin öğrencilerin ilgisini artırdığı, öğrenmeye katılımlarını ve motivasyonlarını olumlu etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine how differentiated instruction practices are reflected in reading comprehension skills in Turkish language classes in primary schools. For this purpose, the qualitative method was followed in the study and the action research design was selected as the design. The study group consists of 20 third-grade students, 11 girls and 9 boys, studying in a private primary school. The data of the study were collected through the Reading Comprehension Skills Test, semi-structured interview form, personal information form, diaries, and worksheets. The collected qualitative data were analyzed using descriptive and content analysis methods, while the paired sample t-test was used in the analysis of quantitative data. This study revealed that activities based on differentiated instruction significantly improved the reading comprehension skills of third-grade primary school students in Turkish language classes. The practices contributed to the students' development not only in cognitive but also in affective and social areas. The students gained the habit of working independently, developed a positive attitude towards Turkish language classes, and perceived learning as an enjoyable and meaningful experience. The semi-structured student interviews played a guiding role in the creation of action plans; Flexible and student-centered teaching processes were planned based on students' interests and needs. It was determined that methods such as Frayer Diagram, Venn Diagram and Story Map developed conceptual and higher-level thinking skills. During the application process, some students had difficulties in issues such as time management and following instructions; it was observed that these problems were reduced with restructured action plans. In the research, it was determined that creative, game-based and collaborative activities increased students' interest, positively affected their participation in learning and motivation.