Tiroid kanseri hücre hatlarında circptpn22'nin ekspresyonunun araştırılması
Investigation of the expression of circptpn22 in thyroid cancer cell lines
  1. Tez No: 945867
  2. Yazar: MADINA ALIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF UZ YILDIRIM, PROF. BALA GÜR DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tiroid kanseri, endokrin sistemin en yaygın malign tümörlerinden biri olup, tüm kanser vakalarının yaklaşık %1'ini oluşturmaktadır. Son yıllarda circRNA'lar kanser biyolojisi araştırmalarının odağı haline gelmiştir. Halkasal yapıları nedeniyle daha stabil olan, kanda ve dokulardaki ifadesinden ötürü circRNA'lar potansiyel tanısal biyobelirteçler arasında yer almaktadır. circPTPN22, T hücre reseptör sinyalleşmesinin negatif düzenleyicisi olan PTPN22 geninden türeyen bir dairesel RNA'dır. PTPN22 geni, otoimmün hastalıklar ve bazı kanser türleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada, circPTPN22 molekülünün tiroid kanseri erken tanısında kullanılabilecek yeni bir biyobelirteç olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla ön çalışma yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada tiroid kanseri hücre hatları olan TPC-1 ve FTC-133 ile normal tiroid hücre hattı olan Nthy-ori 3-1 kullanılmıştır. Elde edilen hücrelerden toplam RNA izolasyonunu takiben cDNA sentezi gerçekleştirilmiştir. Ardından, circPTPN22 ve PTPN22 mRNA seviyesi qRT-PCR ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kat 2-ΔΔCt yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, TPC-1 ve FTC-133 hücre hatlarının her ikisinde de Nthy-ori 3-1 hücre hattına kıyasla circPTPN22 ifadesinde artış olduğunu göstermiştir. Ayrıca, lineer transkript olan PTPN22'nin ifade düzeyi de her iki kanser hücre hattında normal hücre hattına göre artış göstermiştir. Bu bulgular, circPTPN22'nin tiroid kanseri için potansiyel bir moleküler biyobelirteç adayı olabileceğine dair ön veriler sunmaktadır. circRNA'ların miRNA'ları süngerleyerek hedef mRNA'ların ekspresyonunu dolaylı yoldan düzenlediği göz önünde bulundurarak, literatür taraması ve biyoinformatik analizler sonucu PTC'de artmış ekspresyonu bildirilen hsa-miR-31-5p, çalışmamızda da TPC-1 hücre hattında yukarı regülasyon göstermiştir. Ancak FTC-133 hattında belirgin bir değişiklik saptanmamıştır. Literatürde circPTPN22'nin miR-31-5p ile etkileşimine dair deneysel kanıt bulunmamakla birlikte, circRNA-miRNA-mRNA ekseninde görev alabilecek ara molekül miRNA'ların belirlenmesi, gelecekteki çalışmaların odak noktasını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is the most common malignant tumor of the endocrine system, accounting for approximately 1% of all cancer cases. Recently, circRNAs have emerged as important molecules in cancer biology research. Their covalently closed loop structure renders them more stable than linear RNAs, and their presence in blood and tissues positions them as promising diagnostic biomarkers. circPTPN22 is a circRNA derived from the PTPN22 gene, which encodes a negative regulator of T cell receptor signaling. The PTPN22 gene has been linked to autoimmune diseases and various cancer types. This study aimed to perform a preliminary evaluation of circPTPN22 as a potential biomarker for early thyroid cancer detection. Thyroid cancer cell lines TPC-1 and FTC-133, as well as the normal thyroid cell line Nthy-ori 3-1, were used. Total RNA was isolated from these cells, followed by cDNA synthesis. The expression levels of circPTPN22 and PTPN22 mRNA were quantified using qRT-PCR, and the data were analyzed via the 2–ΔΔCt method. The results indicated increased expression of circPTPN22 and PTPN22 in both cancer cell lines compared to the normal cell line. These findings provide preliminary evidence that circPTPN22 may serve as a molecular biomarker candidate for thyroid cancer. Since circRNAs modulate mRNA expression by sponging miRNAs, we also investigated hsa-miR-31-5p, known to be upregulated in papillary thyroid carcinoma (PTC). Consistently, miR-31-5p expression was elevated in TPC-1 cells, but no significant change was detected in FTC-133 cells. Further studies are needed to explore circPTPN22's role in the circRNA–miRNA–mRNA regulatory network.