İş uyuşmazlıkları
Labour disputes
- Tez No: 94587
- Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu iş uyuşmazlıkları oluşturmaktadır, iş uyuşmazlıklarının çeşitliliği karşısında kavrama ilişkin kesin bir tanım vermek güçtür. Bu konuda verilecek tanımlarda çok çeşitli türdeki iş uyuşmazlıklarını kapsama dahil edebilmek için geniş kapsamlı bir tanımın tercih edilmesi isabetli olur. Bu yaklaşımla iş uyuşmazlığı bireysel ya da toplu iş sözleşmelerinin bağıtlanması, varlığı veya sona ermesinden kaynaklanan her türlü uyuşmazlık biçiminde tanımlanabilir. Söz konusu tanım, hak ve menfaat uyuşmazlıkları ile sendikal haklara ilişkin uyuşmazlıkların hepsini içermektedir. Hak uyuşmazlıkları kaynağı ne olursa olsun hakların ihlâlinden doğan uyuşmazlıkları ifade eder. Bu haklar bir kişinin hakları olabileceği gibi, aynı durumdaki kişilerden oluşan bir grubun hakları da olabilir. Hak uyuşmazlıklarına bazı ülkelerde bireysel iş uyuşmazlığı adı da verilmektedir. Menfaat uyuşmazlıkları kural olarak, menfaatlerin hakka dönüştürülmesi aşamasında ortaya çıkan uyuşmazlıklardır. Daha çok işçi topluluğunun menfaatlerinin toplu pazarlıkla hakka dönüştürülmesi durumunda anlam ifade ederler. Bu nedenle bazı ülkelerde toplu iş uyuşmazlığı olarak adlandırıldıkları da görülür. Sendikal haklara ilişkin uyuşmazlıklara gelince, bu uyuşmazlıklar, sendikal ayrımcılıktan kaynaklanan uyuşmazlıklar ve toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili sendikanın belirlenmesi konusunda ortaya çıkan uyuşmazlıklar olmak üzere iki gruptan oluşur. Yukarıda anılan bütün bu uyuşmazlıkların çözüm yöntemleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Belirtelim ki, hak uyuşmazlıkları genellikle bu konuda oluşturulan özel görevli mahkemelerde çözülür. Buna karşılık menfaat370 uyuşmazlıklarının çözümü ise, kural olarak tarafların pazarlık ederek asgari bir müşterekte anlaşmaları yoluyla sağlanmaktadır. Tarafların birbirlerini ikna etmeye zorlamak amacıyla yasal olarak kendilerine tanınmış grev ve lokavt gibi iş mücadelesi araçlarını kullanmaları mümkündür. Sendikal haklara ilişkin uyuşmazlıklara gelince, sendikal ayrımcılıktan kaynaklanan uyuşmazlıklar esas itibariyle hak uyuşmazlıkları çerçevesinde yer aldıkları için esasen onların çözümünde uygulanan yöntemlere tabidirler. Ancak, bir çok ülkede önemleri nedeniyle bu tür iş uyuşmazlıklarına uygulanacak kuralların özel olarak düzenlendiği görülmektedir. Bu konuya ilişkin olarak özel yargılama usûlü oluşturulması da mümkün ve isabetli olabilir. Yetki uyuşmazlıklarının çözümünde ise başlıca iki sistem söz konusudur. Yetki uyuşmazlıkları toplu iş sözleşmesi sisteminin merkezileştiği ülkelerde genellikle serbesti sistemi adı verilen ve sendikalar ve üst kuruluşlarının kendilerinin belirledikleri kural ve yöntemlere göre çözümlenir. Buna karşılık toplu iş sözleşmesi sisteminin merkezileşmediği, çok parçalı yapıya sahip olduğu ülkelerde yetki uyuşmazlıklarının devletin müdahalesini içeren ve bu nedenle yasal ve idarî sistem olarak anılan başka bir sistemle çözümlendikleri görülmektedir. Belirtelim ki, iş uyuşmazlıkların yukarıda belirtilen şekillerde türlere ayrılması aslında çözümlerinde uygulanması tercih edilen yöntemlerin farklılığından kaynaklanır. Başka bir deyişle iş uyuşmazlıklarının türlere ayrılmasında pratik nedenler teorik nedenlerin önüne geçmektedir. Bu çalışmanın konusunu, iş uyuşmazlıklarının çözüm yöntemlerine göre belirlenen söz konusu türlerinin çeşitli yönleriyle ortaya konması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is labour disputes. Since there is a vide variety of labour disputes it is difficult to give a precise definition. In order to cover as much as possible variety of disputes a broad definition should be adopted. With this point of view, labour disputes may be defined as all the disputes arising from the conclusion, existence or termination of individual employment contracts and/or collective labour agreements. This definition covers the grievance disputes and the interest disputes as well as the disputes concerning trade union rights. Grievance disputes are also variously called“conflict of rights”or“legal”disputes are the result of an alleged violation of labour laws or regulations or of provisions of an existing agreement. They involve individual workers only or a group of workers in the same situation, and correspond largely to what in certain countries are called“individual disputes”. Interest disputes, which are also described as“conflict of interest”or“economic disputes are appears because of a divergence of views of employees and employer as to what the terms of a collective agreement should be. They generally correspond to what in certain countries are called ”collective labour disputes“. The disputes concerning trade union rights is divided into two subcategory a) disputes those arising from acts of anti-union discrimination or victimization in respect of employment b) disputes those arising over the recognition of a trade union for purpose of collective bargaining. The classification of disputes vary from country to country and that such classification determine the choice of settlement machinery to be used. In many countries grievances disputes or ”legal“ or ”individual" disputes are372 adjudicated before the labour courts or tribunals that have been set up specially for this purpose. Where as interest disputes are settled by negotiations between the parties. In that negotiations parties usually cannot refer to any definite mutually binding standards. Each side seeks to obtain for itself the best bargain it can under the exiting market and economic conditions. Parties in order to persuade each other may use some legal weapons as strike and lock-out. The disputes those arising from acts of anti-union discrimination or victimization in respect of employment can be said to belong to category of grievance disputes as they are relates to employment and may be settled in that way. But in number of countries a special procedure for settling that disputes has been established. As in the case of unfair practice disputes due to anti-union discrimination, in a number of countries a special procedure for settling recognition disputes has been established and these disputes do not normally come before the government conciliation services. It can be said that labour disputes those mentioned above actually divided into categories according to the procedure used for their settlement. In this study the mentioned variety of lobour disputes are tried to be analyzed from various different angels. ^YÜKSEKÖ?RETİM KURULU HUlflaWHlASTON MERKEZ^