Üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu tanısında idrarda uzun kodlamayan RNA MALAT-1 ve HOTAİR ekspresyon düzeyleri
Üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu tanisinda i̇drarda uzun kodlamayan RNA MALAT-1 ve HOTAIR ekspresyon düzeyleri
- Tez No: 945894
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN MEVLÜT OKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Çocuk Cerrahisi, Üroloji, Science and Technology, Pediatric Surgery, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaçlar: Üreteropelvik bileşke (ÜPB) obstrüksiyonu, çocukluk çağında sık görülen konjenital üriner sistem anomalilerindendir. Bu çalışmanın amacı, idrar eksozomlarında ölçülen uzun kodlamayan RNA'lardan (lncRNA) MALAT-1 ve HOTAİR'in ÜPB tanı ve cerrahi karar sürecindeki rollerini araştırmak ve yapay zekâ tabanlı bir tahmin modeli geliştirmektir. Hastalar ve Yöntemler: Antenatal/postnatal APD kriterlerini karşılayan 64 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Cerrahi uygulanan 38 hasta obstrüksiyon, 26 hasta ise non-obstrüktif dilatasyon (NOD) grubunu oluşturmuştur. Ayrıca 24 sağlıklı çocuk kontrol grubuna alınmıştır. Tüm katılımcılardan non-invaziv olarak alınan idrar örneklerinden MALAT-1 ve HOTAİR düzeyleri qRT-PCR ile ölçülmüştür. Hastaları sınıflandırmak ve cerrahi ihtimalini öngörmek amacıyla lineer çekirdekli destek vektör makineleri (SVM) algoritması kullanılmıştır. Bulgular: Obstrüksiyon grubunda preoperatif MALAT-1 düzeyleri anlamlı şekilde daha yüksek saptanmış olup (p0.05). Çok değişkenli analizde MALAT-1, APD ve MAG-3 oranı cerrahi gereksinimin bağımsız belirleyicileri olarak belirlenmiştir. SVM modeli %91.94 doğruluk, %89.47 duyarlılık, %95.83 özgüllük, 0.93 F1 skoru ve 0.950 AUC değeriyle yüksek performans göstermiştir. Bu modele dayalı çevrimiçi bir web uygulaması geliştirilmiştir: https://rifat-ergul.shinyapps.io/rabb/ Sonuçlar: MALAT-1 ve HOTAİR, ÜPB'nin tanı ve yönetiminde potansiyel biyobelirteçler olarak öne çıkmaktadır. SVM tabanlı model ve web uygulaması, klinik karar destek sistemleri için yenilikçi bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Ureteropelvic junction (UPJ) obstruction is one of the most common congenital urinary tract anomalies in childhood. This study aimed to investigate the diagnostic and surgical decision-making roles of the long non-coding RNAs (lncRNAs) MALAT-1 and HOTAIR measured in urinary exosomes, and to develop an artificial intelligence–based prediction model. Patients and Methods: A total of 64 children meeting antenatal/postnatal APD criteria were included. Thirty-eight patients who underwent surgery formed the obstruction group, while 26 were assigned to the non-obstructive dilatation (NOD) group. Additionally, 24 healthy children were included as controls. MALAT-1 and HOTAIR levels were measured using qRT-PCR from urine samples collected non-invasively. A linear support vector machine (SVM) algorithm was used to classify patients and predict surgical need. Results: Preoperative MALAT-1 levels were significantly higher in the obstruction group (p0.05). Multivariate analysis identified MALAT-1, APD, and MAG-3 differential function as independent predictors of surgical intervention. The SVM model showed high performance with 91.94% accuracy, 89.47% sensitivity, 95.83% specificity, an F1 score of 0.93, and an AUC of 0.950. A web-based application was developed based on this model: https://rifat-ergul.shinyapps.io/rabb/ Conclusion: MALAT-1 and HOTAIR appear to be promising biomarkers in the diagnosis and management of UPJ obstruction. The SVM-based model and web tool provide an innovative approach to support clinical decision-making.