Sağ ve sol kolon tümörlerinde tümörlerin kullandığı kanser yolaklarının karşılaştırılması
Comparison of cancer pathways used by tumors in right and left colon tumors
  1. Tez No: 945893
  2. Yazar: İSMAİL ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Genetik, Onkoloji, General Surgery, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Kolorektal kanser (KRK), dünya genelinde en sık görülen malignitelerden biri olup, sağ ve sol kolon tümörleri arasında moleküler ve klinik farklılıklar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sağ ve sol kolon tümörleri arasında gen ekspresyon düzeylerindeki farklılıkları belirleyerek, tümör biyolojisi üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, sağ ve sol kolon tümörlerinin moleküler profillerini karşılaştırarak gen ekspresyon farklılıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, patolojik olarak doğrulanmış sağ ve sol kolon adenokarsinomu tanısı almış hastalar dahil edilmiştir. Tümör dokuları cerrahi rezeksiyon sonrası uygun koşullarda saklanarak analiz edilmek üzere dondurulmuştur. Tümör örnekleri, sağ kolon (çekum, çıkan kolon ve transvers kolonun proksimal kısmı) ve sol kolon (transvers kolonun distal kısmı, inen kolon, sigmoid kolon ve rektum) olarak iki gruba ayrılmış, tümör içermeyen sağlıklı kolon mukozasından alınan doku örnekleri kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS veya GraphPad Prism yazılımı ile yapılmıştır. Sağ ve sol kolon tümörleri arasındaki gen ekspresyon farklılıklarını belirlemek amacıyla Bağımsız Örneklem T-Testi veya Mann-Whitney U Testi kullanılmış ve p < 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada ANGPT2, FLT1, PGF, CASP9, CCND2, MCM2, AURKA, IGFBP5, SERPINB2, DDB2, ERCC3, GADD45G, DSP, KRT14, SNAI1, OCLN, HSPB1 ve CA9 genlerinde istatistiksel olarak anlamlı ekspresyon farklılıkları tespit edilmiştir. Bu genlerin anjiyogenez, apoptoz, hücre döngüsü, DNA onarımı ve metastaz gibi süreçlerde önemli roller oynadığı belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular, sağ ve sol kolon tümörlerinin farklı genetik ve moleküler mekanizmalara sahip olduğunu göstermektedir. Bu farklılıkların belirlenmesi, kolon kanseri hastalarında kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancer is one of the most common malignancies worldwide, with distinct molecular and clinical differences between right- and left-sided colon tumors. This study aims to determine the differences in gene expression levels between right- and left-sided colon tumors and investigate their impact on tumor biology. Materials and methods: This study aims to compare the molecular profiles of right and left-sided colon tumors to identify gene expression differences. Patients with pathologically confirmed diagnoses of right- and left-sided colon adenocarcinomas were included. Tumor tissues were preserved under appropriate conditions following surgical resection and stored for further analysis. Tumor samples were categorized into two groups: the right colon and the left colon. Healthy colon mucosal tissue samples from non-tumor regions were used as controls. Statistical analyses were conducted using SPSS or GraphPad Prism software. Independent Samples t-test or Mann-Whitney U test was used to determine gene expression differences between right- and left-sided colon tumors, with a significance threshold of p < 0.05. Results: Statistically significant differences in gene expression were observed in the following genes: ANGPT2, FLT1, PGF, CASP9, CCND2, MCM2, AURKA, IGFBP5, SERPINB2, DDB2, ERCC3, GADD45G, DSP, KRT14, SNAI1, OCLN, HSPB1, and CA9. These genes play crucial roles in processes such as angiogenesis, apoptosis, cell cycle regulation, DNA repair, and metastasis. Conclusion: The findings of this study indicate that right- and left-sided colon tumors exhibit distinct genetic and molecular mechanisms. Identifying these differences may contribute to the development of personalized therapeutic approaches for colorectal cancer patients.