Tip 1 diyabetli çocukların ebeveynlerinin hastalığa psikososyal uyumu
Type 1 Diabetes mellitus is one of the most common chronic diseases encountered in childhood
  1. Tez No: 945914
  2. Yazar: İLAYDA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GÜRBÜZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Tip 1 Diyabetli Çocukların Ebeveynlerinin Hastalığa Psikososyal Uyumu Giriş ve Amaç: Tip 1 diyabet, çocukluk çağında sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Yalnızca kronik bir hastalık olarak değil, aynı zamanda bireylerin ve ailelerinin sosyal, psikolojik ve yaşam biçimiyle ilgili pek çok alanı etkileyen karmaşık bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle, hastalığın yönetiminde birey merkezli tedavi yaklaşımlarının yanı sıra aile odaklı destek modellerinin ve psikososyal müdahalelerin bütüncül bakıma entegre edilmesi önemlidir. Bu araştırmanın amacı, Tip 1 diyabet tanısı almış çocukların ebeveynlerinin hastalığa psikososyal uyum düzeylerini belirlemek ve sosyodemografik özellikler ile klinik faktörlerin bu uyum üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmanın sonuçları, özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinde aile hekimleri ve sağlık profesyonellerinin erken dönemde psikolojik riskleri saptamasına katkıda bulunacak; aile odaklı psikoeğitimsel müdahale programlarının geliştirilmesine ve uygulanmasına bilimsel temel oluşturacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu analitik kesitsel araştırma, Nisan-Haziran 2025 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran 328 ebeveyn ile yürütülmüştür. Veriler, sosyodemografik özellikleri içeren anket formu ile Ebeveyn Diyabet Stres Ölçeği (EDSÖ) ve Diyabetin Aileye Etkisi Ölçeği (DAEÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Type 1 diabetes mellitus is one of the most common chronic diseases encountered in childhood. It is considered not merely as a chronic medical condition but as a complex disorder that significantly affects various aspects of individuals' and families' social life, psychological well-being, and daily routines. Therefore, in addition to patient-centered treatment approaches, the integration of family-focused support models and psychosocial interventions into comprehensive care is of critical importance. The primary aim of this study is to determine the psychosocial adaptation levels of parents of children diagnosed with type 1 diabetes and to evaluate the effects of sociodemographic characteristics and clinical factors on this adaptation. The findings of the research are expected to contribute to the early identification of psychological risks by family physicians and health professionals, particularly within the scope of primary health care services, and to provide a scientific basis for the development and implementation of family-oriented psychoeducational intervention programs. Material and Methods: This analytical cross-sectional study was conducted between April and June 2025 with 328 parents who applied to the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of Ankara Bilkent City Hospital. Data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire including sociodemographic characteristics, the Parent Diabetes Distress Scale (PDDS), and the Diabetes Family Impact Scale (DFIS).