Araştırma görevlisi doktorların tükenmişlikdüzeyi ile uykusuzluk şiddeti arasındakiilişkinin incelenmesi: giresun il örneği
The investigation of the relationship between burnout levels and the severity of insomnia among research assistant doctors: the case of giresun province
- Tez No: 945915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİŞAH GÜREL KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikoloji, Family Medicine, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Araştırma görevlisi doktorlar; yoğun stres maruziyeti, artmış iş yükü, uykusuzluk, uzun ve değişken çalışma saatleri nedeniyle tükenmişlik riski yüksek bir gruptur. Tükenmişlik, hasta bakım kalitesini düşürmekte ve sağlık sonuçlarını olumsuz etkilemektedir. Yine uykusuzluk, bireylerin fizyolojik, psikolojik ve davranışsal boyutlarını olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmada, Giresun ilindeki araştırma görevlisi doktorların tükenmişlik düzeyleri ile uykusuzluk şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma analitik ve kesitsel nitelikte olup, çalışmaya Ekim 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında Giresun ilinde görev yapmakta olan 161 araştırma görevlisi doktor dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik veri formu, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi, Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T testi, ANOVA testi ve Post Hoc testleri kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Research assistant doctors are a group at high risk of burnout due to exposure to intense stress, increased workloads, insomnia, and long, irregular working hours. Burnout negatively impacts the quality of patient care and adversely affects health outcomes. Additionally, insomnia can negatively affect individuals' physiological, psychological, and behavioral dimensions. This study aims to examine the relationship between the burnout levels of research assistant doctors in Giresun province and the severity of insomnia. Materials and Methods: This study is of an analytical cross-sectional nature and included 161 research assistant doctors working in Giresun province between October 2024 and January 2025. The data collection tools used were a sociodemographic data form, the Insomnia Severity Index, and the Maslach Burnout Inventory. Independent Samples T-test, ANOVA, and Post Hoc tests were used for data analysis. Pearson Correlation Analysis was employed to examine the relationships between the scales.