Tip 2 diyabetli metabolik sendromu olan ve olmayan kadınların akdeniz diyetine bağlılıkları, mikrobiyota ve yeme farkındalıkları ile beslenme durumlarının saptanması
Determination of mediterranean diet adherence, microbiota and eating awareness and nutritional status of women with and without metabolic syndrome with type 2 diabetes
  1. Tez No: 945921
  2. Yazar: MUKADDER BÜYÜKZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma metabolik sendromu olan ve olmayan tip 2 diyabetli kadınların Akdeniz diyetine bağlılıkları, mikrobiyota ve yeme farklılıkları ile beslenme durumları arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 25-65 yaş arası 172 gönüllü tip 2 diyabet hastası birey katılmıştır. Bireylerin genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, beslenme alışkanlıkları, Akdeniz diyetine uyumu (MEDAS), mikrobiyota farkındalıkları (MFÖ), yeme farkındalıkları (YFÖ-30), sağlıklı beslenme takıntıları (ORTO-R), fermente besin tüketim sıklıkları ve prebiyotik içeren besin tüketim sıklığı değerlendirilmiştir. Metabolik sendromu olanların ürün bilgisi alt ölçek puanlarının, metabolik sendromu olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir (p=0,002). MetS olanların duygusal yeme alt ölçek puanlarının, MetS olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,011).
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the relationships between adherence to the Mediterranean diet, microbiota and eating differences and nutritional status of women with type 2 diabetes with and without metabolic syndrome. 172 volunteers with type 2 diabetes between the ages of 25-65 participated in the study. General knowledge, General information, anthropometric measurements, biochemical findings, eating habits, Mediterranean diet compliance (MEDAS), microbiota awareness scale (MFÖ), eating awareness (YFÖ-30), healthy eating obsessions (ORTO-R), fermented food consumption frequencies and prebiotic-containing food consumption frequency were evaluated. It was determined that the product knowledge subscale scores of those with metabolic syndrome were significantly lower than those without metabolic syndrome (p=0,002). It was determined that the emotional eating subscale scores of those who had MetS were significantly higher than those who did not have MetS (p=0,011).