Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde 2010-2023 yılları arasında over kanseri nedeni ile takip edilen hastaların klinik özellikleri ve tedavi sonuçları
Clinical characteristics and treatment results of patients followed up for ovarian cancer in the Medical Oncology Clinic of Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital between 2010 and 2023
  1. Tez No: 945922
  2. Yazar: FAHRETTİN KEREM AKBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Çalışmamızda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'ne 2010-2023 yılları arasında başvuran tüm epitelyal over kanseri olgularının epidemiyolojik, klinik, patolojik özelliklerinin ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya, 2010-2023 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Merkezi'ne başvuran, epitelyal over kanseri tanısı alan 158 kadın hasta dahil edilmiştir. Retrospektif, kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Hastaların epidemiyolojik, klinik, patolojik özellikleri, evreleri, laboratuvar parametreleri (Ca-125), nüks durumu ve hastalara verilen tedaviler gibi bilgiler dosya kayıtlarından elde edilmiştir. Bulgular: Hastaların %69.6'sı >50 yaş olup, tanı yaş ortalaması 56.75 (±11.53)'tir. Medyan tanı Ca-125 değeri 326.8 U/ml'dir. En sık histopatolojik tip seröz karsinom (127 hasta), en az saptanan mikst tiptir (3 hasta). Hastaların 98'i (%62) tanıda evre III'tür. Hastaların %86.7'sinde batın içi yıkama sıvı sitolojisi mevcuttur. Hastaların %60.8'inde nüks izlenmiş, nüks eden hastaların %51.9'unda lenf nodu metastazı ve/veya peritonitis karsinomatoza görülmüştür. Hastaların 127'sine (%80.4) primer cerrahi, 23'üne (%14.6) interval debulking cerrahi uygulanmıştır. Tekrarlayan hastalığı olanlarda en yaygın kullanılan rejimler, birinci basamakta karboplatin+paklitaksel (%34.4), ikinci basamakta karboplatin+l-doksorubisin (%16.9), üçüncü basamakta topotekan (%21.6) kemoterapisidir. Hastaların %14'ünde birincil platin direnci bulunmaktadır. Hastaların medyan genel sağkalımı (OS) 42.5 ay, medyan hastalıksız sağkalımı (DFS) 19 aydır. OS ve DFS'yi etkileyen prognostik faktörler incelenmiştir. Tanıda ≤50 yaş olanların medyan OS'si 100.4 ay, medyan DFS'si 60 ay, >50 yaş olanların medyan OS'si 45.9 ay, medyan DFS'si 20.3 aydır. Patolojik tanısı seröz karsinom olanların medyan OS'si 48.2 ay, medyan DFS'si 20 ay ile en düşük; endometrioid karsinom olanların medyan OS ve DFS'si 192 ay ile en yüksektir. Tanıda evre IV olanların medyan OS'si 34.7 ay, medyan DFS'si 13.8 ay ile en düşük; evre I olanların medyan OS ve DFS'si 192 ay ile en yüksektir. Tanıda Ca-125 >326.8 U/ml olanların medyan OS'si 41.8 ay, medyan DFS'si 17.1 ay iken Ca-125 50 yaş ve medyan Ca-125 değeri 326.8 U/ml'dir. En sık histopatolojik tip seröz karsinom olup hastaların çoğu tanıda evre III hastalığa sahiptir. Hastaların çoğunda batın içi yıkama sıvı sitolojisi mevcuttur. Nüks eden hastaların çoğunda lenf nodu metastazı ve/veya peritonitis karsinomatoza görülmüştür. Hastaların %80.4'üne primer cerrahi, %14.6'sına interval debulking cerrahi uygulanmıştır. Tekrarlayan hastalığı olanlarda birinci basamak kemoterapide en yaygın kullanılan rejim karboplatin+paklitaksel olmuştur. Hastaların %14'ünde birincil platin direnci bulunmaktadır. Hastaların OS ve DFS'sine etki eden prognostik faktörler incelenmiş olup en düşük OS ve DFS'ye sahip olanlar; >50 yaş, patolojik tanısı seröz karsinom, tanıda evre IV, tanıda Ca-125 >326.8 U/ml olanlar ve hastalığı nüks edenler olmuştur. İnterval debulking cerrahi olan hastaların OS ve DFS'si primer cerrahi olan gruba göre düşük saptanmış olup; birincil platin direnci olan hastaların OS ve DFS'si, olmayanlara göre düşük hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the epidemiologic, clinical, pathologic features and treatment outcomes of all epithelial ovarian cancer cases admitted to the Medical Oncology Clinic of Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital between 2010 and 2023. Material and Method: This study included 158 female patients diagnosed with epithelial ovarian cancer who were admitted to Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital Oncology Center between 2010 and 2023. It was a retrospective, cross-sectional and descriptive study. Information such as epidemiologic, clinical, pathologic characteristics, stages, laboratory parameters (Ca-125), recurrence status and treatments given to the patients were obtained from file records. Results: 69.6% of the patients were >50 years of age and the mean age at diagnosis was 56.75 (±11.53). The median diagnostic Ca-125 value was 326.8 U/ml. The most common histopathologic type was serous carcinoma (127 patients) and the least common was mixed type (3 patients). 98 (62%) of the patients were stage III at diagnosis. Intra-abdominal washing fluid cytology was available in 86.7% of patients. Recurrence was observed in 60.8% of patients, and 51.9% of recurrent patients had lymph node metastasis and/or peritonitis carcinomatosa. Primary surgery was performed in 127 patients (80.4%) and interval debulking surgery in 23 patients (14.6%). The most commonly used regimens in patients with recurrent disease were carboplatin+paclitaxel (34.4%) in the first line, carboplatin+l-doxorubicin (16.9%) in the second line, and topotecan (21.6%) in the third line. Primary platinum resistance was found in 14% of patients. The median overall survival (OS) was 42.5 months and median disease-free survival (DFS) was 19 months. Prognostic factors affecting OS and DFS were analyzed. Those aged ≤50 years at diagnosis had a median OS of 100.4 months and a median DFS of 60 months, while those aged >50 years had a median OS of 45.9 months and a median DFS of 20.3 months. Those with a pathologic diagnosis of serous carcinoma had the lowest median OS of 48.2 months and median DFS of 20 months; those with endometrioid carcinoma had the highest median OS and DFS of 192 months. Stage IV patients had the lowest median OS of 34.7 months and median DFS of 13.8 months; stage I patients had the highest median OS and DFS of 192 months. Those with Ca-125 >326.8 U/ml at diagnosis had a median OS of 41.8 months and a median DFS of 17.1 months, while those with Ca-125 50 years old and the median Ca-125 value was 326.8 U/ml. The most common histopathologic type was serous carcinoma and most patients had stage III disease at diagnosis. Intra-abdominal washing fluid cytology is available in most patients. Lymph node metastases and/or peritonitis carcinomatosa were seen in most of the recurrent patients. Primary surgery was performed in 80.4% of patients and interval debulking surgery in 14.6%. Carboplatin+paclitaxel was the most commonly used first-line chemotherapy regimen in patients with recurrent disease. Primary platinum resistance was found in 14% of patients. Prognostic factors affecting OS and DFS were analyzed and those with the lowest OS and DFS were those with age >50 years, pathologic diagnosis of serous carcinoma, stage IV at diagnosis, Ca-125 >326.8 U/ml at diagnosis and recurrent disease. OS and DFS of patients with interval debulking surgery were lower than those with primary surgery, and OS and DFS of patients with primary platinum resistance were lower than those without.