Rosa damascena'nın arpe hücreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Rosa damascena on arpe cells
  1. Tez No: 945953
  2. Yazar: AYŞE ÖZGE DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ACER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (YBMD), ileri yaş grubundaki bireylerde kalıcı ve geri dönüşü olmayan görme kaybının önde gelen nedenlerinden biridir. Hastalığın patogenezinde RPE hücrelerinde gelişen oksidatif stres, inflamasyon ve apoptozis gibi hücresel düzeydeki hasar mekanizmaları kritik rol oynamaktadır. Bu çalışma, geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılan Rosa damascena (gül) bitkisi ile antioksidan özellikleri kanıtlanmış doğal bir polifenol olan resveratrolün, H₂O₂ ile oksidatif stres oluşturulan ARPE-19 hücre hattında; oksidatif stres, apoptoz, inflamasyon, DNA hasarı ve anjiyogenez gibi dejeneratif süreçler üzerindeki etkileri in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışma sonucunda, Rosa damascena'nın VEGF-A, 8-OHdG, PARP-1, TOS, TAS, OSİ, TNF-α, IL-1α ve apoptozis düzeyleri üzerinde belirgin düzeyde olumlu etkiler gösterdiği saptanmıştır. Resveratrol de bu parametreler üzerinde benzer koruyucu etkiler göstermiştir. Rosa damascena, zengin fenolik bileşen içeriği sayesinde reaktif oksijen türlerini nötralize ederek hücre içi oksidatif yükü azaltmış, böylece oksidatif stres kaynaklı DNA hasarı, apoptoz ve inflamatuar yanıtları önemli ölçüde baskılamıştır. Antioksidan etkileri ile birlikte proinflamatuar sitokinlerin (TNF-α, IL-1α) salınımını azaltarak inflamatuar süreci hafifletmiş, VEGF düzeylerini düşürerek patolojik anjiyogenez gelişimini sınırlamıştır. Her iki ajan da ARPE-19 hücrelerinde oksidatif hasara karşı ayrı ayrı anlamlı koruyucu etkiler göstermiş; ancak birlikte kullanıldıklarında, bazı parametrelerde bu etkilerin daha da belirginleştiği ve sinerjik bir koruma sağladıkları gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, oksidatif stresin başlıca etken olduğu YBMD gibi retina hastalıklarında Rosa damascena'nın tedavi yaklaşımlarında potansiyel bir aday olabileceğini ortaya koymaktadır. Bildiğimiz kadarıyla bu araştırma, Rosa damascena'nın ARPE-19 hücreleri üzerindeki koruyucu etkilerini değerlendirip resveratrol ile karşılaştırıldığı ilk in vitro çalışmadır ve YBMD'ye yönelik alternatif tedavi stratejilerine bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Age-related macular degeneration (AMD) is one of the leading causes of permanent and irreversible vision loss in the elderly population. In the pathogenesis of the disease, cellular damage mechanisms such as oxidative stress, inflammation, and apoptosis in retinal pigment epithelial (RPE) cells play a critical role. This study aimed to comparatively evaluate, under in vitro conditions, the effects of Rosa damascena—a plant widely used in traditional medicine—and resveratrol—a natural polyphenol with proven antioxidant properties—on degenerative processes such as oxidative stress, apoptosis, inflammation, DNA damage, and angiogenesis in ARPE-19 cells exposed to H₂O₂-induced oxidative stress. As a result, Rosa damascena showed significant beneficial effects on levels of VEGF-A, 8-OHdG, PARP-1, TOS, TAS, OSI, TNF-α, IL-1α, and apoptosis. Similarly, resveratrol also demonstrated protective effects on these parameters. Through its rich phenolic content, Rosa damascena reduced intracellular oxidative load by neutralizing reactive oxygen species (ROS), thereby significantly suppressing oxidative stress-induced DNA damage, apoptosis, and inflammatory responses. Alongside its antioxidant effects, it also alleviated inflammation by reducing the release of proinflammatory cytokines (TNF-α, IL-1α) and limited pathological angiogenesis by lowering VEGF levels. Both agents individually exhibited significant protective effects against oxidative damage in ARPE-19 cells; however, when used in combination, they provided even more pronounced protection in certain parameters, indicating a synergistic effect. These findings suggest that Rosa damascena may be a promising candidate for use in therapeutic approaches, particularly in retinal diseases such as AMD where oxidative stress plays a major role. To the best of our knowledge, this is the first in vitro study to evaluate the protective effects of Rosa damascena on ARPE-19 cells and compare them with resveratrol, thereby providing a scientific basis for alternative treatment strategies against AMD.