Ticari bankalarda maliyetler ve yönetim kararları
Cost and management decisions in commercial banks
  1. Tez No: 94597
  2. Yazar: CANER ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Tüm finansal kuruluşlar gibi ticari bankalar da, yoğun rekabetin olduğu, ürün ve hizmet fiyatlarının rekabet koşulları tarafından belirlendiği bir piyasada faaliyet göstermektedirler. Kar marjları, rekabet artışıyla birlikte sürekli olarak sıkışmaktadır ve rekabet artışı da iletişimin daha küresel hale gelmesi ile birlikte artmaya devam edecektir. Bu nedenle, finansal piyasalar daha içice geçmiş hale gelmektedir. Rekabetin hüküm sürdüğü böylesine bir piyasada, ticari bankaların tek tek ürün ve hizmet maliyetlerini ve hangilerinin daha karlı olduğunu, ya da en azından genel giderlere ve buna bağlı olarak bütünsel karlılığa katkı yaptığını bilmeleri hayati önem taşımaktadır. Ticari bankaların Yönetim Bilgi Sistemleri (YBS); hangi ürün ve hizmet üretiminin teşvik edilmesi ve fiyatlarının ne olması gerektiği, hangi müşterilerin karlı olduğu ve bunun nedenleri, birimlerin ve çalışanların performanslarının nasıl ölçüleceği ve geliştirileceği, hangi dağıtım kanallarının kullanılması gerektiği, mevcut maliyet yapılarının benzer işletmelere göre ne durumda olduğu gibi sorulara doğru cevapları bulmak zorundadırlar. Bu çalışmanın teorik çerçevesinde; ticari bankaların genel özellikleri, maliyet muhasebesinin temel kavramları ve maliyet saptama sistemleri açıklandıktan sonra ticari bankaların fon maliyetleri (faiz giderleri) ilr nktif-pasif yönetimi ve faiz dışı maliyetleri ile bu maliyetlere etki eden faktörler incelenmiştir. Daha sonra, ticari bankalarda maliyet dağıtımları incelenmiş ve bu kapsamda Faaliyete Dayalı Maliyet Saptama (FDMS) sistemi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Son olarak da, ticari bankalarda maliyet muhasetesinin amaçları ve gelişimi geniş bir şekilde açıklanmıştır. Uygulama kısmında ise, ticari bankalarda uygulanan geleneksel maliyet muhasebesi sistemleri ile Faaliyete Dayalı Maliyet Saptama sistemi arasındaki farkın ortaya koyulabilmesi için iki uygulamaya yer verilmiştir. W
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Commercial banks, such as all financial institutions, operates in an intensively competitive markets with prices for products and services, generally, being determined by the competition. Profit margins are continuously being squeezed as competition increase, and it will continue to increase as communication become more global and, hence, the financial markets become more intermingled. In such a competitive environment, the need to the individual costs of products and services and to determine which of them are profitable, or at least make a contribution to overhead costs and ultimate profitability is vital. Management Information Systems (MIS) of commercial banks must find the right answers to the questions such as; the production of which products and services is necessary to be incited and what their prices must be, which customers are profitable and why, how the performance of units and employees can be measured and improved, which distribution channels should be used, how is the cost structure relative to peer commercial banks. In the theoretical frame of this study; funding costs with asset-liability management and operating costs of commercial banks with the factors effect these costs are examined after explaining the basic concepts of cost accounting and costing systems. Then cost allocations in commercial banks are examined and in this frame Activity-based Costing system is discussed in detail. Consequently, the purposes and evolution of cost accounting in commercial banks are explained extensively. In the case study, two cases are examined to state the difference between traditional costing systems and Activity-based Costing system. \