İnşaat Mühendisliğinde geotekstil kullanımı
- Tez No: 85346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT GERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDE GEOTEKSTİL KULLANIMI Ahmet TOPRAK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1999, Page : 41 Yapmış olduğumuz bu çalışmada; son yıllarda temel zemini içerisine konulan, çekmeye dayanıklı ve zemin ile arasında yeterli sürtünmeye sahip, donatı elemanlarından geotekstiller incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde donatılı zeminin oluşturulmasında kullanılan muhtelif donatı elemanları incelendi. İkinci bölümde geotekstiller detaylı olarak açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise geotekstillerin kullanıldığı inşaat mühendisliği uygulamalarına örnekler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Geotekstil, Donatılı Zemin, Geosentetik TCYÛKSDCÖĞRCTtMramütp WKUMANTASYON MERKEZ*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Ahmet TOPRAK Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Civil Engineerring 1999, Page.41 In this study we have studied on one of the elements of supplement geotextiles whichhave been put in foundation soil in last few years and haveenough resistantagainst pulling and have enough friction between soil. In the first section of this study I have examined several supplemental elements used for constructing equipped soil. In the second section geotextiles are examined And in the last third section examples of civil engineerring areas in which geotextiles are used, are given. KEYWORDS: Geotextile, Constructions soil, Geosentetics