Yüzey bitim işlemlerinin farklı itriyum oranlarına sahip monolitik zirkonya materyallerinin optik özelliklerine etkisi
The effect of surface finishing procedures on the optical properties of monolitic zirconia materials with different yttrium contents
  1. Tez No: 946001
  2. Yazar: BEYZA ARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Estetik restorasyonlara artan talep nedeniyle, çok katmanlı monolitik zirkonya materyallerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak bu materyallere uygulanan yüzey bitim işlemlerinin optik özellikler üzerindeki etkisi netlik kazanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı itriyum oranlarına sahip yeni nesil polikromatik çok katmanlı monolitik zirkonya materyallerine uygulanan yüzey bitim işlemlerinin, termal siklus ile yaşlandırma sonrasında materyallerde gözlenen renk stabilitesi ve translusensi değerleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada farklı itriyum oranlarına sahip çok katmanlı zirkonya disklerinden (Katana HTML Plus, DD cubeOne ML ve DD cubeX² ML) 14x14x1 mm ebatlarında A1 renginde toplam 90 örnek üretildi. Örnekler yüzey bitim işlemine göre (kontrol, polisaj, glaze) rastgele üç alt gruba ayrıldı (n=10). Her örnek 10.000 devir termal siklus ile yaşlandırma işlemine tabi tutuldu. Her grup için yaşlandırma işlemi öncesi ve sonrası renk parametreleri (L*, a*, b*, C ve h) spektrofotometre cihazı ile ölçüldü. CIEDE2000 renk ölçüm formülü kullanılarak renk değişim değerleri (∆E00) ve translusensi parametreleri (TP00) hesaplandı. Ölçümlerin normal dağılım hipotezine uyup uymadığı Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Ölçümlerin karşılaştırılmalarında Repeated Measures ANOVA/İlişkili Örneklemler t testi, üç ve üzeri grup karşılaştırılmalarında ANOVA testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Farklı itriyum oranlarının materyalin translusensi üzerindeki etkisi anlamlı bulundu (p=0,004).
Özet (Çeviri)
The growing demand for esthetic restorations has led to the increasing use of multilayered monolithic zirconia materials. However, the effects of surface finishing procedures applied to these materials on their optical properties remain unclear. This study aimed to evaluate the influence of surface finishing procedures on the color stability and translucency of newly developed polychromatic multilayered monolithic zirconia materials with varying yttrium content after artificial aging through thermal cycling. A total of 90 square-shaped specimens (14×14×1 mm, shade A1) were fabricated from three different multilayered zirconia materials containing different concentrations of yttrium (Katana HTML Plus, DD cubeOne ML and DD cubeX² ML). The specimens were randomly assigned to three subgroups according to the applied surface finishing procedure: control, polishing, and glazing (n = 10 per group). All specimens were subjected to artificial aging using 10.000 thermal cycles. Color parameters (L*, a*, b*, C and h) were measured before and after aging using a spectrophotometer. Color differences (ΔE₀₀) and translucency parameters (TP₀₀) were calculated using the CIEDE2000 color difference formula. The normality of the data distribution was assessed using the Shapiro–Wilk test. Repeated measures ANOVA and paired samples t-tests were used for intra-group comparisons, while one-way ANOVA was employed for comparisons among three or more groups. The level of statistical significance was set at p0,05). However, the translucency was significantly influenced by the yttrium content of the materials (p=0,004).