Farklı tekniklerle üretilen protez kaide materyallerine uygulanan çeşitli yüzey işlemlerinin yumuşak astar materyalinin bağlanma dayanımına etkisi
The effect of various surface treatments applied to denture base materials produced with different techniques on the bond strength of soft liner materials
- Tez No: 946000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE ECE GEDUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Protez kaidesi, yapay dişleri taşıyan ve diş etleriyle doğrudan temas eden bir yapıdır. Farklı üretim teknikleri ve materyaller kullanılsa da bu materyallerin zamanla dokularla uyumu azalmakta ve astarlama ihtiyacı doğmaktadır. Araştırmalar, protezlerin ömrünü belirlemede astarlama işleminin optimal şekilde gerçekleştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı üretim teknikleriyle üretilen protez kaide materyallerine uygulanan çeşitli yüzey işlemlerinin, yumuşak astar materyalinin bağlanma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Çalışmada polimetilmetakrilat, poliamid ve 3 boyutlu yazıcıyla üretilen rezin materyalleri kullanılarak, her biri 7x12x36 mm boyutlarında iki eşit parçadan oluşturuldu ve toplamda 108 örnek elde edildi (n=36). Bu örnekler, ASTM D412-16 standardına uygun şekilde yarım dambıl formunda hazırlandı ve rastgele gruplara ayrılarak farklı yüzey işlemlerine tabi tutuldu (Kontrol grubu, Er:YAG lazer uygulama, Nd:YAG lazer uygulama, alüminyum oksitle kumlama) (n=9). Sonrasında numunelere 3 mm kalınlığında yumuşak astar uygulandı ve her bir örneğe, universal test cihazında 5 mm/dk hızında çekme testi yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre kontrol gruplarındaki materyaller arasında, 3 boyutlu yazıcıyla üretilen rezin en yüksek bağlanma dayanımını gösterirken, poliamid en düşük bağlanma dayanımı gösterdi. Er:YAG lazer işlemi, tüm materyallerin yüzey özelliklerini artırmış olmakla birlikte, en belirgin etki 3 boyutlu yazıcıyla üretilen rezinde gözlemlendi. Nd:YAG lazer işlemi ise yalnızca polimetilmetakrilat üzerinde belirgin bir etki gösterdi, diğer materyaller üzerinde ise etkili olmadı.
Özet (Çeviri)
The denture base is the structure that supports the artificial teeth and directly contacts the gum tissues. Although different manufacturing techniques and materials are used, the compatibility of these materials with tissues decreases over time, leading to the need for relining. Research emphasizes the importance of performing the relining process optimally in determining the lifespan of dentures. The aim of this study is to evaluate the effect of various surface treatments applied to denture base materials produced with different manufacturing techniques on the bond strength of soft liner materials. In this study, polymethyl methacrylate, polyamide, and 3D-printed resin materials were used, with each material prepared in two equal pieces of 7x12x36 mm dimensions, resulting in a total of 108 samples (n=36). These samples were fabricated in half-dumbbell form according to ASTM D412-16 standards and were randomly divided into groups to undergo different surface treatments (control group, Er:YAG laser treatment, Nd:YAG laser treatment, aluminum oxide sandblasting) (n=9). Afterward, a 3 mm thick soft liner was applied to the samples, and a tensile test was performed on each sample using a universal testing machine at a speed of 5 mm/min until failure. According to the results of the study, among the control group materials, 3D-printed resin showed the highest bond strength, while polyamide demonstrated the lowest bond strength. The Er:YAG laser treatment enhanced the surface properties of all materials, with the most significant effect observed in the 3D-printed resin. The Nd:YAG laser treatment had a significant effect only on polymethyl methacrylate, while it was not effective on the other materials.