Farklı itriyum içerikli monolitik zirkonya materyaline uygulanacak farklı bitirme işlemlerinin materyalin mekanik özelliklerine etkisi
The effect of different finishing processes applied to monolithic zirconia material with different yttrium content on the mechanical properties of the material
  1. Tez No: 1002908
  2. Yazar: RUMEYSA BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AYDOĞAN AYAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, farklı Y₂O₃ oranlı monolitik zirkonyalarda yüzey bitirme işlemlerinin pürüzlülük ve kırılma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda VITA YZ HT (3-YTZP), VITA YZ ST (4Y-TZP) VE VITA YZ XT (5Y-TZP) monolitik zirkonya materyalleri kullanılarak CAD-CAM yöntemi ile toplamda 72 adet örnek elde edildi (n=8). Tüm örneklerin yüzeyine glaze yöntemi ile ilk bitim uygulandı. Örnekler randomize olarak üç gruba ayrıldı. İlk grup kontrol grubu olarak belirlendi ve herhangi bir yüzey işlemi uygulanmadı. İkinci grup glaze grubu olarak belirlendi ve yüzey aşındırma ardından glaze uygulandı. Üçüncü grup ise mekanik polisaj olarak belirlendi ve aşındırma sonrası mekanik polisaj uygulandı. Yüzey işlemleri sonrası pürüzlülük kontak profilometre ile ölçüldü, termal yaşlandırma ardından ölçümler tekrarlandı. Her gruptan seçilen birer örnek üzerinde yüzey morfolojisini değerlendirmek amacıyla SEM analizi x1000 ve x 5000 büyütmede gerçekleştirildi. Pürüzlülük ölçümlerinin ardında tüm örnekler, iki eksenli kırılma dayanımı testi ile değerlendirildi. Veriler SPSS 26.0 programında analiz edildi. Normal dağılım Kolmogorov-Smirnov testi ile doğrulandı. Gruplar arası karşılaştırmalarda pürüzlülük değerleri için üç yönlü ANOVA, kırılma dayanımı değerleri için ise iki yönlü ANOVA testleri ile Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. Yüzey pürüzlülüğü açısından yapılan analizlerde, zirkonya tipi, yüzey bitirme işlemi ve termal yaşlandırmanın ayrı ayrı anlamlı etkiler oluşturduğu belirledi (p<0.05). Tüm zirkonya materyallerinde termal yaşlandırma sonrası ortalama pürüzlülük değeri, termal yaşlandırma öncesine kıyasla anlamlı düzeyde arttığı belirlendi (p<0.05). Mekanik polisaj uygulanan grupların, hem yaşlandırma öncesi hem de sonrası dönemde kontrol ve glaze gruplarına kıyasla daha yüksek pürüzlülük değerleri gösterdiği belirlendi. Tüm gruplar arasında en yüksek kırılma dayanımı ortalama değeri VITA YZ HT Kontrol grubunda en düşük kırılma dayanımı VITA HT XT Glaze grubunda görüldü. Aynı yüzey bitirme işlemlerinde kırılma dayanımı ortalama değerleri, (VITA YZ HT > VITA YZ ST > VITA YZ XT) sırasına uygun şekilde azalma gösterdi. Zirkonya materyalinin kırılma dayanımı değerleri üzerindeki etkisi anlamlı bulundu (p<0.001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of surface finishing procedures on surface roughness and flexural strength of monolithic zirconia materials with different Y₂O₃ contents. In this study, a total of 72 specimens (n=8) were fabricated using VITA YZ HT (3Y-TZP), VITA YZ ST (4Y-TZP), and VITA YZ XT (5Y-TZP) monolithic zirconia materials via the CAD-CAM method. All specimens were initially finished with a glaze application. The specimens were randomly divided into three groups: control (no additional surface treatment), glaze (grinding followed by glazing), and mechanical polishing (grinding followed by mechanical polishing). Surface roughness was measured using a contact profilometer after surface treatments, and the measurements were repeated following thermal aging. Surface morphology was evaluated on one specimen from each group using SEM at ×1000 and ×5000 magnifications. Subsequently, all specimens were subjected to biaxial flexural strength testing. The data were analyzed using SPSS 26.0 software. Normal distribution was confirmed with the Kolmogorov-Smirnov test. For intergroup comparisons, three-way ANOVA was used for surface roughness, and two-way ANOVA with Bonferroni correction was used for flexural strength (p<0.05). The analysis of surface roughness revealed that zirconia type, surface finishing procedure, and thermal aging each had a statistically significant effect (p<0.05). In all zirconia materials, mean surface roughness values significantly increased after thermal aging compared to pre-aging values (p<0.05). The mechanically polished groups exhibited higher roughness values than the control and glaze groups both before and after aging. Among all groups, the highest mean flexural strength was observed in the VITA YZ HT control group, while the lowest value was found in the VITA YZ XT glaze group. Within the same surface finishing procedures, flexural strength values decreased in the order of VITA YZ HT > VITA YZ ST > VITA YZ XT. The effect of zirconia type on flexural strength was found to be statistically significant (p<0.001).