Çift buharlaştırıcılı soğutma sisteminde genleştirici kullanımının ekserji yıkımına etkisi
The effect of expander integration on exergy destruction in a dual-evaporator refrigeration system
  1. Tez No: 946005
  2. Yazar: KEVSER SALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, çift buharlaştırıcılı ve genleştirici-kompresör destekli buhar sıkıştırmalı bir soğutma sisteminin ekserji analizi yapılmıştır. Sistem, düşük ve yüksek sıcaklıklı iki buharlaştırıcı, iki kompresör, iki genleşme valfi, bir genleştirici, iç ısı değiştirici ve karıştırma odasından oluşmaktadır. Çalışmada, sistemin ikinci yasa performansını etkileyen başlıca parametreler olan yoğuşma sıcaklığı, buharlaştırıcı sıcaklıkları, aşırı ısıtma ve buharlaştırıcılar arası kütle debi oranı detaylı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca altı farklı soğutucu akışkanlar için bileşen bazlı ekserji yıkım analizleri gerçekleştirilmiş ve termodinamik performansları karşılaştırılmıştır. Analizlerde, karışım oranı 0.1–1.5 aralığında dört farklı debi oranı senaryosu ve geniş sıcaklık değişimleri göz önünde bulundurulmuştur. Elde edilen sonuçlar, yoğuşma sıcaklığının artışının toplam ekserji yıkımını önemli ölçüde artırdığını, bu artışın özellikle ikinci kompresör ve yoğuşturucuda yoğunlaştığını göstermektedir. Buna karşılık, düşük sıcaklık buharlaştırıcısı sıcaklığı ile yüksek sıcaklık buharlaştırıcısı sıcaklığı artırıldığında sistemin tersinmezlikleri azalarak ikinci yasa verimliliği yükselmektedir. Aşırı ısıtma sıcaklığı ise yalnızca küçük etkiler yaratmakta olup, toplam ekserji yıkımı üzerindeki değişim %2'yi geçmemektedir. Soğutucu akışkanların karşılaştırmalı analizinde R1234yf en düşük toplam ekserji yıkımıyla öne çıkarken, R717 sistem genelinde en yüksek yıkımı üretmiştir. Ancak bileşen bazında değerlendirildiğinde, her akışkanın tersinmezliklerinin farklı bileşenlerde yoğunlaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an exergy analysis was conducted on a vapor compression refrigeration system equipped with a dual-evaporator and an expander-compressor configuration. The system consists of two evaporators operating at low and high temperatures, two compressors, two expansion valves, an expander, an internal heat exchanger, and a mixing chamber. The study thoroughly evaluates key parameters affecting the second-law performance of the system, including condensation temperature, evaporator temperatures, degrees of superheating and subcooling, and the mass flow rate ratio between the evaporators. Moreover, a component-wise exergy destruction analysis was performed for six different refrigerants, and their thermodynamic performances were comparatively assessed. The analyses considered four different mass flow rate scenarios within a mixing ratio range of 0.1–1.5, along with a wide range of temperature variations. The results showed that increasing the condensation temperature significantly increased the total exergy destruction, primarily concentrated in the second compressor and condenser. Conversely, increasing the evaporator temperatures (both low- and high-temperature) led to reduced irreversibilities and improved second-law efficiency. The degree of superheating was found to have a minor impact, causing less than 2% variation in total exergy destruction. Among the refrigerants analysed, R1234yf stood out with the lowest total exergy destruction, while R717 resulted in the highest. However, component-level evaluations revealed that the location of dominant irreversibilities varied depending on the specific refrigerant used.