İntramüsküler enjeksiyon kaynaklı ağrı ve anksiyetenin azaltılmasında el tutmanın etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of hand-holding on reducing intramuscular injection-induced pain and anxiety: Randomized controlled study
- Tez No: 946028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İntramüsküler enjeksiyon sırasında uygulanan el tutma yönteminin ağrı ve anksiyete üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Ön test-son test, paralel grup randomize kontrollü deneysel tipte olan çalışma T.C. Sağlık Bakanlığı Konya Şehir Hastanesi yetişkin acil serviste yürütüldü. İntramüsküler enjeksiyon tedavisi için enjeksiyon birimine başvuran 104 gönüllü hasta ile 20 Temmuz 2024-10 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Hastalar blok randomizasyon yöntemi ile müdahale (n=52) ve kontrol (n=52) gruplarına atandı. Çalışmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Formu, Sayısal Ağrı Skalası ve Durumluluk Kaygı Ölçeği ile toplandı. Sayısal verilerin karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t testi, kategorik verilerin karşılaştırılmasında ise kikare kullanıldı. Gruplarda değişkenlerin izlem zamanlarına göre karşılaştırılması karışık düzen varyans analizi ile değerlendirildi. Analizlerde ana etkilerin karşılaştırılmasında Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Araştırma öncesi etik kurul onayı, kurum izni ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındı. Bulgular: Müdahale grubu işlem sonrası ağrı puan ortalamaları 0,63±1,03; kontrol grubunda işlem sonrası ağrı puan ortalamaları 1,42±1,73 olarak bulundu. Tüm örneklemde ağrı skor ortalaması 1,03±1,47 puan olarak saptandı. Müdahale grubunun son test ağrı puan ortalaması kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effect of hand-holding techniques used during intramuscular injections on pain and anxiety. Methods: This pretest-posttest, parallel-group randomized controlled trial was conducted in the adult emergency department of Konya City Hospital, Ministry of Health, Turkey. The study was conducted between July 20, 2024, and September 10, 2024, with 104 volunteer patients who visited the injection unit for intramuscular injection treatment. Patients were assigned to the intervention (n=52) and control (n=52) groups using the block randomization method. The study data were collected using the Demographic Characteristics Form, Numerical Pain Scale, and State Anxiety Scale. The independent samples t-test was used to compare numerical data, and the chi-square test was used to compare categorical data. The comparison of variables between groups according to follow-up times was evaluated using mixed-design analysis of variance. Bonferroni correction was applied in the analyses to compare the main effects. Ethical committee approval, institutional permission, and informed consent from the participants were obtained prior to the study. Results: The mean pain scores after the procedure were 0,63±1,03 in the intervention group and 1,42±1,73 in the control group. The mean pain score for the entire sample was 1,03±1,47 points. The mean pain score at the final test in the intervention group was found to be statistically significantly lower than that in the control group (p0,05).