Eğitim yöneticilerinde sorun çözme ve denetim odağı ilişkisi
Relationship between problem solving and locus of control of educational administrators
  1. Tez No: 94602
  2. Yazar: ONUR KELEŞ BAĞLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
BÖLÜM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özeti, araştırma bulgularına göre ulaşılan sonuçlar verilmekte ve öneriler sunulmaktadır. özet Bu araştırmanın amacı, eğitim yöneticilerinin sorun çözme ve denetim odağı ilişkisini belirlemektir. İstanbul iline bağlı sekiz ilçede (Kadıköy, Üsküdar, Kartal, Beşiktaş, Sarıyer, Şişli, Bakırköy, Bahçelievler) bulunan resmi liseler ile özel liselerde görev yapan 266 yöneticiye Denetim Odağı ölçeği, Sorun Çözme Envanteri ve Sorun Çözme Eğilimi Envanteri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları ve standard sapmaları bulunmuştur. Yöneticilerin sorun çözme yaklaşımlarına ilişkin değerlendirmeleri lise türü ve denetim odağına göre iki faktörlü varyans analizi yapılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, resmi liselerde görev yapan yöneticilerin içten ve dıştan denetimli olanların sayılarının birbirine yakın olduğunu, özel liselerde görev yapan yöneticilerin ise çoğunun içten denetimli olduğunu göstermektedir. Toplam ortalamalar esas alındığında, özel lise yöneticilerinin resmi lise yöneticilerine göre, içten denetimli lise yöneticilerinin de dıştan denetimli lise yöneticilerine göre sorun çözme konusunda kendilerini daha yeterli olarak değerlendirdikleri görülmektedir. Yöneticilerin kullandıkları sorun çözme yaklaşımları ise şunlardır Yöneticiler okulun eğitim-öğretim ve öğrenci işleriyle ilgili sorunları çözerken; en çok“bilgim, deneyimim, alışkanlık ve değerlerime göre hareket ederim”yaklaşımını, en az ise91“sezgilerime göre davranırım”yaklaşımını kullanmaktadırlar. Yöneticiler okulun personel işleri, genel hizmetler ve bütçe ile ilgili sorunları gözerken; en çok“ilgililere/uzmanlara danışırım”yaklaşımını, en az da“sezgilerime göre davranırım”yaklaşımına başvurmaktadırlar. Kişisel sorunları çözmede, yöneticiler en çok“bilgim, deneyimim, alışkanlık ve değerlerime göre hareket ederim”yaklaşımını, en az“örnek uygulamaları izlerim”yaklaşımını kullanmaktadırlar. Sorun çözme tercihlerinde yöneticiler“en acil olandan başlayarak çözmeye çalışırım”yaklaşımını en çok,“en kolay olandan başlayarak çözmeye çalışırım”yaklaşımını ise en az kullanmaktadır. Sorun çözmede karşılaşılan engeller konusunda yöneticiler,“sorunu çözecek kişilerin yetersizliğini ilk sırada, ”sorunu çözecek kişiye ulaşamamayı" ise son sırada engel olarak görmektedirler. Sonuç Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlar şunlardır: 1. Araştırmaya katılan yöneticilerden resmi liselerde görev yapan yöneticilerin içten ve dıştan denetimli olanların sayıları birbirine yakındır. Özel liselerde görev yapan yöneticilerin ise, çoğu içten denetimlidir. 2. Gözlem sonuçlarına göre; - Sorun Çözme Yeteneğine Güven faktöründe, içten denetimli lise yöneticileri dıştan denetimli lise yöneticilerine göre, resmi lise yöneticileri de özel lise yöneticilerine göre sorun çözmede kendilerini daha yeterli görmektedirler. - Yaklaşma-Kaçınma faktöründe, içten denetimli lise yöneticileri dıştan denetimli lise yöneticilerine göre, özel lise yöneticileri de resmi lise yöneticilerine göre sorun çözmede kendilerini daha yeterli görmektedirler. - Kişisel kontrol faktöründe, içten denetimli lise yöneticileri dıştan denetimli lise yöneticilerine göre, özel lise yöneticileri de resmi lise yöneticilerine göre sorun çözmede kendilerini daha yeterli görmektedirler. - Toplam ortalamalar esas alındığında, özel lise yöneticileri resmi lise yöneticilerine göre, içten denetimli lise yöneticileri de dıştan denetimli lise yöneticilerine göre sorun çözmede kendilerini daha yeterli olarak görmektedir. Yaklaşma- kaçınma
Özet (Çeviri)
95 ABSTRACT The purpose of this study is to describe the relationship between problem solving and locus of control of educational administrators. The data were collected from 266 public and private high school administrators. Locus of Control Scale, Problem Solving Inventory and Problem Solving Approach Inventory were used to measure administrators' perceptions concerning problem solving and locus of control. The data gathered by questionnaire were analysed using mean score, t-test, analysis of variance techniques. The main findings resulting from the study are as follows: 1. The numbers of private high school administrators having internal locus of control is bigger than the administrators having external locus of control. At the public high schools, the numbers of external and internal locus of control administrators are close. 2. Public high school administrators and administrators having external locus of control compared to private high school administrators and administrators having internal locus of control in respect to problem solving feel inadequate. 3. During solving the problems related to education and students, the administrators uses mainly“the knowledge, experience values and habits”approach. During solving the problems related to personnel, general and budgetary subjects, the administrators mainly“refer to experts”. The least used approach is going by intuitions.