Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumunun idare üzerindeki etkisi: Kolluk faaliyetleri üzerinden bir analiz
The impact of the Ombudsman Institution on the administration in Turkey: An analysis through law enforcement activities
- Tez No: 946041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) (Ombudsmanlık), idarenin hizmet kalitesinin artırılması, iyi idare ilkelerinin içselleştirilmesi, insan hakları standartlarının iyileştirilmesi, hak arama kültürünün güçlendirilmesi, şeffaf ve hesap verebilir bir idarenin oluşturulması temel amaçlarıyla Türkiye'de 2012 yılında 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile kurulan ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bağlı anayasal bir kurumdur. 2013 yılı Mart ayında şikâyet başvurularını almaya başlayan KDK ilgili kanun çerçevesinde idareye tavsiye kararı vererek bu kararların uygulanmasını veya uygulanamaması durumunda neticesinin gerekçelendirilmesini ister. Kurumun temel görevi, idarenin hukuka, adalete ve insan haklarına aykırı her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarına karşı bireylerin savunuculuğunu yapmak, insan haklarını korumak ve geliştirmektir. Bu çalışmanın amacı, bir hak arama kurumu olan KDK'nın idare üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. KDK, sağlıktan eğitime, adaletten ekonomiye, insan haklarından sosyal güvenliğe kadar toplumu ilgilendiren neredeyse her konuda denetleme yapmakla yetkilidir. Ancak bu çalışmada KDK'nın idare üzerindeki etkisi yalnızca kolluk faaliyetleri üzerinden analiz edilmektedir. Bu kapsamda çalışmada, ilk olarak denetimin kavramsal çerçevesi incelenmekte, Türk idare sisteminde denetimin yeri ve denetimle yetkili kurum ve kuruluşlar ele alınarak, daha etkili denetimlerin yapılabilmesi için gerçekleştirilen reformlar değerlendirilmektedir. Daha sonrasında ombudsmanlık kurumunun önemi, özellikleri ve türlerine değinilerek, dünyadaki ombudsmanlık uygulamalarının yanı sıra Türkiye'deki tarihsel serüveni, hukuki çerçevesi, yapısı ve özellikleri ele alınmaktadır. Çalışmanın devamında, kolluk kavramı, kolluk türleri, kolluk makamları ve kolluk kuvvetlerinin denetimi incelenmektedir. Son olarak ise KDK tarafından verilen tavsiye kararlarına karşı idarenin yaklaşımı analiz edilerek, kolluk faaliyetleri üzerinden KDK'nın idare üzerindeki etkisi ve idare sistemi açısından önemi ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bulgular göstermektedir ki yargının yükünü hafifletmeyi ve adalete hızlı erişilmesini misyon edinen ve başvuruların ücretsiz olduğu KDK'nın verdiği tavsiye kararlarına idarenin uyma oranı gün geçtikçe artmakta ve KDK Türk idare sisteminde daha etkin bir konuma gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ombudsman Institution was established in Türkiye in 2012 with the Law on the Ombudsman Institution No. 6328 as a constitutional public entity affiliated with the Grand National Assembly of Türkiye, with the main aims of increasing the service quality of the administration, internalizing principles of good administration, improving human rights standards, strengthening the culture of seeking legal remedies, forming a transparent and accountable administration. The Institution, which started receiving complaints in March 2013, issues recommendations to the administration and requests the implementation of these decisions or, if not implemented, requests justification of the outcome. The main duty of the Institution is to advocate for individuals against the actions of the administration that are against the law, justice, and human rights, as well as to protect and promote human rights. This study aims to reveal the impact of the Ombudsman Institution in Türkiye on the administration. The Institution is authorized to conduct inspections on almost every issue concerning society, from health to education, justice to economy, human rights to social security. However, in this study, the impact of the Institution on the administration is analyzed only through law enforcement activities. In this context, the study first examines the conceptual framework of auditing, then evaluates the place of auditing in the Turkish administrative system and the institutions authorized for auditing, and evaluates the reforms carried out to ensure more effective auditing. Afterwards, the importance, characteristics, and types of ombudsman are discussed, ombudsman practices in the world are reviewed, and the history, legal framework, structure, and characteristics of the Ombudsman Institution in Türkiye are discussed. Then, the concept of law enforcement, types of law enforcement, law enforcement authorities, and the supervision of law enforcement forces are examined. Finally, the approach of the administration towards the recommendations given by the Ombudsman Institution in Türkiye is analyzed, and the effect of the Institution on the administration through law enforcement activities is tried to be revealed. The findings show that the rate of compliance with the recommendations of the Institution, which has adopted the mission of reducing the burden on the judiciary and ensuring rapid access to justice, is increasing day by day, and the Institution is becoming more effective in the Turkish administrative system.